L4 traktują jak urlop. ZUS walczy z symulantami
access_time 2020-02-11 04:15:00
Tarnowski ZUS w 2019 r. przeprowadził ponad pięć tysięcy kontroli. W efekcie wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 508 przypadkach, na kwotę niemal 610 tys. złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem, czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostaje wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba je oddać.

W naszym województwie w całym 2019 r. ZUS przeprowadził 40,8 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Wydano w sumie ponad 3 tys. decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. Ponad połowa z nich, bo aż 1841, dotyczyła nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia. Kwota oszczędności w wyniku kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich w 2019 r. to ponad 3,45 mln złotych.

Z kolei oddział ZUS w Tarnowie przeprowadził 5,77 kontroli, wydał 508 decyzji pozbawiających prawa do zasiłku i zaoszczędził 609,8 tys. zł.

- Zasiłek chorobowy straciła między innymi kobieta kobieta, która w czasie zwolnienia lekarskiego jako wokalistka występowała przed publicznością, a następnie zdjęcia z imprezy zamieściła w internecie. To jest akurat nagminne, że chorzy wrzucają na portale społecznościowe zdjęcia ze swoim udziałem z różnych imprez czy wyjazdów zagranicznych, podczas gdy powinni wypoczywać i dochodzić do siebie. - mówi Anna Szaniawska, rzecznik prasowy ZUS w Małopolsce. - Zasiłek stracił też mężczyzna, który w czasie zwolnienia lekarskiego, związanego ze schorzeniem kręgosłupa, dźwigał z sąsiadem szafę. Chciał zmylić pracowników ZUS i próbował przedstawić się innym nazwiskiem, ale próba oszustwa się nie udała i cofnięto mu zasiłek.

Komentarze...