Marek Karpiński został p.o. dyrektora Centrum Sztuki Mościce
access_time 2020-02-07 08:50:00
Zarząd województwa małopolskiego powołał Marka Karpińskiego na pełniącego obowiązki dyrektora Centrum Sztuki Mościce. Karpiński zastąpił Agnieszkę Kawę, która pełniła tę funkcję od roku 2008.

Marek Karpiński jest absolwentem wydziału filozoficzno-historycznego UJ w Krakowie. Dotychczas pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. programu i promocji. Jak się dowiedzieliśmy, zamierza też wziąć udział w konkursie na dyrektora Centrum Sztuki Mościce, który zarząd województwa planuje ogłosić jeszcze w tym miesiącu.

- Przygotowujemy uchwałę o ogłoszeniu konkursu. W ciągu tygodnia zarząd powinien podjąć decyzję w tej sprawie. W myśl założeń, konkurs miałby się rozpocząć w połowie lutego. - mówi Michał Drewnicki, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku marszałek Małopolski Witold Kozłowski poinformował, że dyrektorzy wojewódzkich instytucji kultury, którzy w ubiegłych latach zostali powoływani bez konkursu, zostaną odwołani, a ich następcy będą zostaną wyłonieni w drodze konkursu. Według niego tryb konkursu "pozwoli wyłonić najlepszych specjalistów w transparentny sposób". 

Dyrektor Centrum Sztuki Mościce Agnieszka Kawa pełniła funkcję dyrektora od 2008 r. do stycznia tego roku. Została zatrudniona bez wcześniejszego konkursu, na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jej odwołanie popierała radna PiS i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Mościc Anna Krakowska, która w piśmie do marszałka oceniła, że CSM oferuje program zbyt "elitarny", skierowany do ludzi o „wysmakowanych gustach i lepiej sytuowanych”. Według radnej w ofercie placówki brakuje też uroczystości o charakterze patriotycznym. Przeciwko odwołaniu Agnieszki Kawy protestowała z kolei część środowiska artystycznego, m.in. Agnieszka Holland, Piotr Adamczyk, Marcin Hycnar i Paweł Pawlikowski.

Fot. Archiwum CSM

Komentarze...