"Dwójka na miejscu", czyli plenerowa audycja radiowej Dwójki z tarnowskiego BWA
access_time 2019-12-23 03:06:00
W sobotę dziennikarze Programu Drugiego Polskiego Radia odwiedzili Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, skąd zrealizowali audycję na żywo z udziałem publiczności.

W ramach cyklu "Dwójka na miejscu",  Monika Zając i Paweł Siwek odwiedzają muzea, filharmonie, galerie, szkoły artystyczne i teatry w całym kraju, aby spotkać się ze słuchaczami. Dotychczasowymi miejscami, do których zajrzała Dwójka, były: Zespół Szkół Muzycznych w Warszawie, czyli słynna „Miodowa”, Mediateka w Tychach, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Narodowe w Krakowie i Miejski Dom Kultury w Działdowie.

Pretekstem do odwiedzenia Tarnowa była między innymi aktualnie prezentowana w tarnowskim BWA wystawa „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty — część II. Na ekspozycji poza najlepszymi grafikami z kolekcji warszawskiej Zachęty, w tym pracami Jerzego Panka, można zobaczyć także Aneks tarnowski. Są to prace współczesnych grafików związanych z naszym miastem: Doroty Bernackiej, Moniki Brzegowskiej, Kamili Jajkowskiej, Jacka Janickiego, Janusza Jędrzejczyka, Roberta Karwata, Kamila Kukli, Jacka Machowskiego, Andrzeja Mosio, Miłosza Reinera, Mai Starakiewicz i Bożeny Wojtanowskiej.

- Staramy się tworzyć takie wystawy, które spodobają się szerszej publiczności - przekonywała dyrektorka Ewa Łączyńska-Widz. - Kluczem jest to, by łączyć publiczność tarnowską i tych, którzy przyjeżdżają do nas z rożnych miejsc.

Poza dyrektorką BWA, gośćmi audycji byli także Marcin Pałach (szef Tarnowskiego Centrum Informacji) i Janusz Kozioł (historyk z Muzeum Okręgowego w Tarnowie), którzy opowiadali o tym, jak Tarnów został pierwszym niepodległym miastem w Polsce. Maria Janik (dyrektorka Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej) wspominała historię zespołu, natomiast Agnieszka Kawa (dyrektorka Centrum Sztuki Mościce) mówiła o tym, jaką rolę dla Tarnowa pełni placówka, którą zarządza. Anna Grygiel i Tomasz Kapturkiewicz (Tarnowskie Centrum Kultury), opowiadali o Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej, a Rafał Balawejder Ireneusz Pastuszak podkreślali, jak ważna dla miasta jest działalność Teatru im. Ludwika Solskiego.

Ponadto dziennikarze Dwójki przybliżyli słuchaczom postać nestora tarnowskiej sceny - Zbigniewa Kłopockiego, aktora mającego na koncie ponad 200 ról teatralnych i grającego z najlepszymi - między innymi Zdzisławem Maklakiewiczem, Igorem Przegrodzkim czy Stanisławem Igarem. Przedstawili też sylwetki miejscowych artystów plastyków i animatorów kultury – Elżbiety i Witolda Pazerów, którzy prowadzą w Tarnowie swoją pracownię i uczą dzieci, a także zajrzeli do najstarszego w Polsce muzeum diecezjalnego.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...