Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej nadal pod skrzydłami ministerstwa kultury
access_time 2019-12-19 04:33:00
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej będzie nadal współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aneks do umowy o współprowadzeniu tej instytucji podpisali w środę wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz starosta tarnowski Roman Łucarz i wicestarosta Jacek Hudyma.

Umowa, na mocy której Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzi Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, instytucję kultury Powiatu Tarnowskiego, została zawarta 31 marca 2017 roku. Podpisany wczoraj aneks przedłuża ją do 31 grudnia 2022 roku.

Aneks podtrzymuje zobowiązanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące przekazywania dotacji dla Centrum Paderewskiego w wysokości 500 tys. zł. rocznie. Natomiast powiat będzie przekazywał swojej instytucji kultury dotację podmiotową, niezbędną do prowadzenia działalności bieżącej, w wysokości 700 tys. zł rocznie. To kwota o 50 tys. zł większa niż przekazywane dotychczas.

Analogiczne aneksy ministerstwo podpisało z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Mazowsze, Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Teatrem Polskim w Warszawie.

- Współprowadzenie instytucji kultury ma podstawowy cel, czyli wzmocnienie potencjału polskiej kultury - mówił na uroczystości podpisania aneksów wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło dotychczasową współpracę z powiatem tarnowskim i Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Mamy dzisiaj dużą satysfakcję, podpisując aneks do naszej umowy, który przedłuża tą współpracę o trzy lata - podkreślił starosta tarnowski Roman Łucarz.   

Uroczystość uświetniły utwory Stanisława Moniuszki w wykonaniu dyrektora Centrum Paderewskiego Łukasza Gaja wraz z zespołem Arso Ensemble, składającym się z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.

Fot. MKiDN

Komentarze...