Strażacy ochotnicy z Tuchowa kupili najbardziej potrzebującym mieszkańcom czujki czadu
access_time 2019-12-11 15:48:00
Czad jest cichym zabójcą: nie widać go, nie ma smaku ani zapachu. Każdej zimy zabija kilkuset Polaków. W walce z nim bardzo pomocne mogą okazać się czujki dymu i tlenku węgla, dlatego ochotnicy z Tuchowa wpadli na dość nietypowy pomysł. Za część dotacji, którą otrzymali z rządowego programu „5000+” postanowili zakupić czujki ostrzegawcze i podarować je najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy.

Większość jednostek OSP przeznaczyło otrzymane środki na zakup wyposażenia remiz, sprzętu i umundurowania. Strażacy z Tuchowa za część pieniędzy postanowili zakupić 10 czujek tlenku węgla. Kolejne 10 sfinansował Urząd Miejski w Tuchowie. 

Osoby, które otrzymały czujki dymu i tlenku węgla, zostały wytypowane przy pomocy pracowników gminnego OPS. Strażacy w towarzystwie ekodoradcy UM w Tuchowie i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, odwiedzili mieszkańców Buchcic, Burzyna, Dąbrówki Tuchowskiej, Jodłówki Tuchowskiej, Mesznej Opackiej, Siedlisk i Tuchowa, którym przekazali zakupione urządzenia ostrzegawcze. Strażacy pomogli lokatorom w zainstalowaniu czujek, poinstruowali w jaki sposób one działają, a także jakie są przyczyny powstawania tlenku węgla i jakie kroki należy podjąć, aby w przyszłości nie dochodziło do zagrożeń związanych z jego powstawaniem. Mieszkańcy otrzymali również energooszczędne żarówki ledowe i perlatory do kranów, pozwalające zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i wody.

Strażacy zapowiadają już kolejne akcje prewencyjne, mające zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców gminy Tuchów.

Fot. UM w Tuchowie

Komentarze...