Do ZPS wracają bezpłatne zabiegi chirurgiczne. Przychodnia wygrała konkurs NFZ
access_time 2019-11-30 18:40:00
Po dwóch latach przerwy do Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie wracają darmowe zabiegi w ramach chirurgii jednego dnia. Przychodnia przy Skłodowskiej-Curie wygrała w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia na chirurgię ogólną – hospitalizację planową.

Oddział Chirurgii Jednego Dnia funkcjonował w Zespole Przychodni Specjalistycznych od 2002 do października 2017 roku. Rocznie wykonywanych było w niej ok. 1500 zabiegów niewymagających hospitalizacji, jak operacje zaćmy, żylaków, artroskopii stawu kolanowego, przepukliny brzusznej, hemoroidów, usuwania migdałków czy plastyki przegrody nosowej. Po zakończeniu kontraktu między Narodowym Funduszem Zdrowia a ZPS-em nie doszło do podpisania nowego. NFZ uznał wówczas, że tarnowskie szpitale poradzą sobie z wykonywaniem tego rodzaju zabiegów i nie ma potrzeby finansowania kolejnej instytucji. Wiązało się to z realizowaniem przez rząd koncepcji tzw. sieci szpitali. Chirurgia jednego dnia została zakwalifikowana jako świadczenie szpitalne i miała być realizowana tylko w szpitalach, które weszły do sieci.

Rządowe zmiany zostały wprowadzone w czasie, gdy w ZPS zakończył się gruntowny remont i modernizacja, których koszty wyniosły 15 mln złotych. Około 12 mln zł pochodziło z budżetu ZPS, resztę – ponad 3 mln – dorzuciło miasto. Na sam sprzęt niezbędny do przeprowadzania zabiegów przeznaczono 5 mln zł.

Teraz kontrakt został przywrócony i jest szansa, że zabiegi wrócą jeszcze w grudniu. W nowych warunkach pacjenci będą mogli zostać na oddziale nawet kilka dni. ZPS czeka obecnie na popisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Fot. ZPS

Komentarze...