Radni przegłosowali uchwałę antysmogową dla Tarnowa. Ostateczna decyzja należy do sejmiku wojewódzkiego
access_time 2019-11-29 09:24:00
Tarnów może być drugim po Krakowie miastem w województwie małopolskim, w którym obowiązywał będzie całkowity zakaz palenia węglem w piecach. W przeciwieństwie jednak do krakowskiej uchwały antysmogowej, w Tarnowie dopuszczone byłoby okazyjne rozpalanie w kominkach drewnem.

Rada Miasta Tarnowa przyjęła rezolucję wzywającą sejmik województwa małopolskiego do wprowadzenia zakazu palenia węglem w Tarnowie. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 13 radnych, a 12 było przeciwnych (członkowie klubu PiS i Sebastian Stepek z Koalicji Obywatelskiej). Wprowadzenie zakazów i ograniczeń w zakresie stosowania paliw stałych do ogrzewania domów i mieszkań należy do kompetencji sejmiku województwa, dlatego adresatem uchwały jest Zarząd Województwa Małopolskiego. Jej projekt zakłada, że w piecach i kotłach używanych do ogrzewania domów i mieszkań będzie mógł być stosowany tylko gaz lub lekki olej opałowy. Dopuszczone będzie jedynie spalanie drewna w kominkach, jeżeli kominki te stanowią drugie źródło ogrzewania lokalu i spełniają wymagania ekoprojektu.

Zgodnie z uchwałą zmiany weszłyby w życie od 1 września 2025 r. Dodatkowo radni zobowiązali prezydenta o wprowadzenie programu osłonowego dla mieszkańców korzystających z pomocy opieki społecznej, które poniosą koszty zmian systemu ogrzewania. Uchwała nie wprowadza też zakazu palenia węglem w budynkach, których właściciele nie mają możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, jeżeli potwierdzone to zostanie przez operatora sieci.

Rada miejska w przyjętej uchwale zobowiązała także prezydenta Tarnowa do kontynuacji i intensyfikacji zadań z zakresu ochrony środowiska, m. in. obejmujących udzielanie mieszkańcom dotacji na trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie olejowe oraz instalację odnawialnych źródeł energii.

Komentarze...