Smog i mgła nad Tarnowem. Lepiej nie wychodzić z domu
access_time 2019-11-26 15:50:00
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwością wystąpienia dzisiaj w nocy i jutro rano w części Małopolski - w tym w Tarnowie - gęstych mgieł. Razem z mgłą nad miastem będzie unosić się smog.

Gęsta mgła może pojawić dzisiaj wieczorem około godz. 21 i utrzymać do jutra (27 listopada) do godz. 10. Widoczność może wynosić miejscami od 50 do 200 metrów. Ze względu na ograniczoną widoczność o zachowanie ostrożności proszeni są zwłaszcza kierowcy.

Takim warunkom atmosferycznym zwykle towarzyszy pogorszenie jakości powietrza. Tak jest też tym razem. Z powodu ryzyka przekroczenia norm dla pyłów PM 10, Małopolski Urząd Wojewódzki ogłosił na obszarze Tarnowa i powiatu tarnowskiego alarm smogowy. Zła jakość powietrza może się utrzymać przez kilka najbliższych dni, dlatego powinniśmy ograniczyć przebywanie na zewnątrz, szczególnie po zmroku, gdy stężenia pyłów radykalnie rosną. Uważać powinny szczególnie dzieci, kobiety w ciąży, alergicy, osoby starsze, przewlekle chore, palące papierosy i zawodowo narażone na pyły. 

Małopolski Urząd Wojewódzki apeluje także do osób spalających węgiel lub drewno o tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np. elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie wysokiej jakości węgla lub drewna, jak też o zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. Urzędnicy zachęcają również do korzystania z komunikacji zbiorowej, pieszej, rowerowej lub wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem.

Mieszkańcy miasta mogą spodziewać się też częstszych niż dotychczas kontroli domowych palenisk. Tarnowska Straż Miejska ukarała już pierwsze osoby, które złamały zakaz palenia śmieciami. Kilka dni temu mieszkaniec Krzyża otrzymał mandat w wysokości 500 złotych za palenie w piecu folią.

Komentarze...