Miasto ma nowe pomysły na walkę ze smogiem
access_time 2019-09-03 15:55:00
Poza programem wymiany pieców i podłączaniem nowych budynków do sieci ciepła systemowego MPEC, Tarnów zamierza walczyć z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą interaktywnej mapy, internetowej aplikacji oraz specjalistycznego drona.

Dział informatyczny MPEC kończy właśnie prace nad interaktywną mapą wszystkich tarnowskich nieruchomości, z których każda będzie miała przyporządkowany określony status: czy już korzysta z miejskiego ciepła, czy jest w rejonie, w którym z tego ciepła może skorzystać od razu, pozbywając się starych źródeł, w jakim czasie będzie to możliwe w związku z rozbudową sieci itp. Kliknięcie na daną nieruchomość lub skorzystanie z dodatkowego menu pozwoli na uzyskanie znacznie większej liczby informacji. Później wystarczy kontakt z MPEC i sfinalizowanie podłączenia.

Na tym jednak nie koniec, bowiem we współpracy z informatykami Urzędu Miasta Tarnowa i strażnikami miejskimi stworzona przez MPEC mapa zostanie poszerzona o możliwości zaznaczania na niej nieruchomości, z których unosi się przysłowiowy „czarny dym z komina”, czyli użytkowane tam źródła ciepła są „twórcami smogu”. Identyfikacja takowych dokonywana będzie na dwa sposoby. Pierwszy z nich to będący w dyspozycji strażników miejskich dron, który w sezonie grzewczym poruszał się będzie nad miastem po określonych trasach i filmował nieruchomości. Tym sposobem zidentyfikowane zostaną najbardziej dymiące obiekty, które naniesione zostaną na mapę. Drugie źródło informacji na ten temat to tarnowianie, którzy otrzymają dostęp do internetowego serwisu, przy pomocy którego będą mogli zgłaszać domy i inne obiekty, które „niezdrowo” dymią. Każda otrzymana w ten sposób informacja będzie weryfikowana i uzupełni bazę źródeł niskiej emisji.

- Nie chcemy administratorów czy właścicieli dymiących nieruchomości w żaden sposób piętnować, ale chcemy do nich dotrzeć i pomóc im poprzez podpowiedzenie sposobów na wymianę źródeł ciepła – podkreśla prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. – Z pewnością nie wszyscy wiedzą o możliwościach skorzystania z dotacji na ten cel, nie wszyscy wiedzą o możliwości nieodpłatnego podłączenia się do sieci MPEC. Nie wszyscy też wiedzą, że gdy nie mają pieniędzy, aby dołożyć do dotacji, to mogą uzyskać środki z pomocy społecznej. Może też chodzić o tak proste rzeczy jak zmiana materiału opałowego czy choćby sposobu palenia. Prezydent zwraca uwagę, że przez zidentyfikowanie źródeł niskiej emisji w mieście, dotarcie do użytkowników starych pieców i namówienie ich do wymiany lub zmian w sposobie użytkowania skorzystają wszyscy tarnowianie i powietrze w mieście stanie się zdrowsze.

Koncepcji związanych z opisywanym systemem jest więcej, m.in. prezydent zasugerował, aby zwrócić się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o sfinansowanie zakupu specjalistycznego drona, który jest swoistym latającym laboratorium badającym skład powietrza – z takich dronów korzystają już niektóre miasta w Polsce. Gdy wykryją one składniki świadczące o niezdrowym składzie powietrza w czasie rzeczywistym przesyłają dane pomiarowe i dane o miejscu do operatora, a później służby miejskie mogą sprawdzić szczegóły i zająć się sprawą.

Prace nad system trwają, ma on ruszyć wraz rozpoczęciem się sezonu grzewczego, czyli na przełomie września i października. 

Komentarze...