Robert Wardzała chce szukać w Tarnowie gorących źródeł
access_time 2019-08-30 12:33:00
Tarnowski Klaster Przemysłowy zdecydował się na przygotowanie wniosku o dofinansowanie odwiertów, które miałyby potwierdzić występowanie na naszym terenie gorących źródeł.

- W naszym kraju istnieją bogate zasoby energii geotermalnej, która ma największy potencjał ze wszystkich odnawialnych źródeł energii – tłumaczy Robert Wardzała, prezes tarnowskiego Klastra Przemysłowego. – Dlatego, jeśli tylko będzie taka możliwość, powinniśmy go wykorzystać. To jedyna opcja na XXI wiek.

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie kosztownych odwiertów wymaga spełnienia trzech warunków. Pierwszym jest opracowanie projektu robót geologicznych na wykonanie badawczego otworu geotermalnego Tarnów T-1 – na działce będącej własnością klastera. Następnym krokiem jest przygotowanie wniosku o dofinansowanie. Ma on zawierać analizę możliwości wykorzystania zasobów geologicznych oraz kosztorys. Kolejny etap to opracowanie tzw. studium wykonalności wykorzystania ciepła geotermalnego do celów ciepłowniczych w Tarnowie. 

Koszty oscylują wokół kwot sięgających 20 milionów złotych. - Koszty są jednak pokrywane z budżetu centralnego. A efekty mogą być znacznie większe. W przypadku pozytywnego wyniku odwiertów, tarnowianie mogliby korzystać z taniej ciepłej i ekologicznie pozyskiwanej wody. Jest więc o co walczyć – przekonuje Wardzała. – Uważam, że obowiązkiem klastera jest zaangażowanie się w to przedsięwzięcie.

 

Komentarze...