Walczą o honor swojego rodaka - majora Sucharskiego
access_time 2019-08-28 05:52:00
Wczoraj, na kilka dni przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, z Gręboszowa w kierunku Westerplatte wyruszył rajd rowerowy, którego celem jest uczczenie pamięci pochodzącego z Gręboszowa majora Henryka Sucharskiego a także upomnienie się o stosowne dla niego miejsce w powstającym w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.

Inicjatorem rajdu jest mieszkaniec Gręboszowa, miłośnik turystyki rowerowej i przewodniczący Rady Gminy, Marek Mosia. - Jest to forma upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, jak i samej postaci majora Sucharskiego. W ostatnich latach uderzano w niego i próbowano zafałszować jego postać. Jest to też forma promocji tej postaci.- informuje Marek Mosio. Grupa cyklistów z gminy zamierza w ciągu 5 dni pokonać 650 km.

Podczas ostatniej sesji rady gminy, rajcowie Gręboszowa wystosowali również apel, w którym upominają się o poszanowanie dobrego imienia majora Sucharskiego i obrońców Westerplatte.- Pojawiające się w przestrzeni publicznej wypowiedzi, które negują bohaterską postawę, godzą w fakty historyczne. Blisko 80 lat temu niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, co zapoczątkowało II wojnę światową, która pochłonęła miliony istnień ludzkich. Pierwsi do walki stanęli polscy żołnierze, którzy bohatersko przez siedem dni bronili tego skrawka polskiej ziemi pod dowództwem mjr. Sucharskiego. W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się informacje, które kontestują historyczną rzeczywistość, co przyjmujemy z dezaprobatą i apelujemy o poszanowanie prawdy. - czytamy w piśmie, które zostało rozesłane do prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu, premiera, wojewodów, lokalnych parlamentarzystów i samorządowców, a także do Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz do mediów.

Postać urodzonego w Gręboszowie Sucharskiego, która do niedawna była symbolem nieskazitelności, dziś wywołuje kontrowersje wśród części historyków. Przez wiele lat Sucharski był pośmiertnie honorowany jako dowódca bohaterskiej obrony Westerplatte. Pojawiły się jednak opinie, że składnicą przez większość czasu dowodził zastępca Sucharskiego, kapitan Franciszek Dąbrowski, a sam major przeszedł załamanie nerwowe i miał nawet namawiać do wcześniejszej kapitulacji. Niektórzy historycy oceniają też, że Sucharski był promowany przez władze komunistyczne przede wszystkim ze względu na swoje wiejskie pochodzenie. W kontrowersje wokół postaci majora wpisał się też film "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chochlewa, o którym głośno zrobiło się już w 2008 roku (premiera odbyła się w 2013 r.). Głównym wątkiem produkcji jest konflikt pomiędzy Sucharskim a Dąbrowskim oraz dylematy żołnierzy broniących Westerplatte.

Komentarze...