Europejskie Dni Dziedzictwa 2019. „Mościce – miasto z kapelusza”
access_time 2019-08-30 03:09:00
Jak wyglądało życie codzienne Mościc, jak budowano fabrykę i całą dzielnicę – będzie można się dowiedzieć dzięki wystawie archiwalnych fotografii w Centrum Sztuki Mościce. W ramach wydarzenia „Mościce-miasto z kapelusza” między 13 a 15 września zaplanowano też spacery z przewodnikiem po tej dzielnicy Tarnowa, a także wykład i warsztaty.

Wystawa archiwalnych fotografii prezentujących życie codzienne, historię fabryki i dzielnicy przemysłowej Tarnowa dostępna będzie przez trzy dni, od 13 do 15 września w foyer Centrum Sztuki Mościce. Ponadto 13 września o godz. 10 odbędzie się wykład „Kaszkiet i kapelusz, codziennie i od święta – moda w przedwojennych Mościcach”. Uczestnicy tego spotkania dowiedzą się m.in. o tym, co noszono w Mościcach na co dzień i od święta oraz dlaczego dawniej strój pokazywał zamożność, wykształcenie albo zawód.

Dzień później, 14 września o godz. 10 zaplanowano warsztaty dla dzieci od 7 do 13 lat. „Zoom na Mościce – projektujemy przyjazne miasto” obejmuje szybki spacer od Parku Kwiatkowskiego poprzez pałacyk Kwiatkowskiego i główny budynek fabryki chemicznej. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z ówczesnymi planami zagospodarowania przestrzennego Mościc. Po badaniach w terenie odtworzą w 3D pierwsze plany miasta-ogrodu.

Ostatniego dnia wydarzenia zaplanowano dwa spacery po Mościcach. Pierwszy z nich pod hasłem „Życie na wyciągnięcie ręki” rozpocznie się o godz. 10 i poświęcony będzie najstarszej części Mościc: Parkowi Kwiatkowskiego, pałacykowi Kwiatkowskiego przy ul. Jarzębinowej, willom dyrektorów fabryki, Hellerówce, budynkowi Grupy Azoty, kasynu, domowi dla kawalerów. Kolejny spacer (start o godz. 12) to wędrówka po osiedlu „za torem”, czyli na trasie: przychodnia – szkoła podstawowa – modernistyczny  dworzec kolejowy – rzeźba Wilhelma Sasnala – kamień węgielny osiedla – zabudowa szeregowa na ul. Obrońców Lwowa. Oprócz tego spacerowicze zobaczą wille modernistyczne i ogrody przy ul. Norwida i Willowej.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne na stronie www.csm.tarnow.pl. Cykl odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019.

Komentarze...