Dietl, Matejko i inni właściciele Rzuchowej sportretowani
access_time 2019-08-27 04:33:00
Sięgająca początku XIV wieku historia Rzuchowej została zobrazowana przez malarkę Martę Łąk, która uwieczniła sześcioro wybranych postaci właścicieli wsi. W tym gronie jest m. in. dr Józef Dietl – prezydent Krakowa, lekarz, polityk i profesor. Od poniedziałku, 26 sierpnia do 30 sierpnia obrazy można oglądać w Centrum Kultury w Pleśnej. Następnie wystawa na stałe zagości w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, zlokalizowanym w samym środku zespołu dworsko-parkowego.

Józef Dietl był właścicielem Rzuchowej w latach 1858-1872, aczkolwiek w majątku gospodarował jego bratanek Leopold. To w Rzuchowej odbyło się głośnie wesele córki Leopolda. O przebiegu hucznych zaślubin można było przeczytać na łamach „Gazety Lwowskiej” z 30 sierpnia 1898. Dietlowie odsprzedali majątek tarnowskiej spółce żydowskiej.

Kolejną uwiecznioną osobą jest Jerzy Matejko (właściciel Rzuchowej w latach 1911-1912), syn słynnego malarza Jana Matejki. Jerzy Matejko zakupił Rzuchową od wspomnianej spółki. 

Majątek po Jerzym Matejce przejął Aleksander Chilewski zapamiętany jako doskonały administrator i gospodarz, który postawił folwark na wysokim poziomie, niestety pierwsza wojna światowa, spowodowała upadek gospodarstwa. Aleksander Chilewski rozpoczął obudowę przerwaną przez II wojnę światową. Chilewski zmarł w 1942 r., natomiast po wojnie ziemia dworska została rozparcelowana.

Na portretach zobaczymy również Ludwikę z Bronikowskich Strzyżowską herbu Osęk (właścicielka Rzuchowej w latach 1842-1845), Józefa ze Strzyżowa Strzyżowskiego herbu Gozdawa Stolnikowicz Różański (właściciel Rzuchowej w latach 1809-1842) oraz Mikołaja Dębickiego herbu Gryf (właściciela Rzuchowej w II połowie XV wieku). Bogata historia wsi sięga XIV wieku. Wystawa Marty Łąk jest doskonałym pretekstem, by odkryć tę niezwykłą miejscowość, słynącą także z tradycji sadowniczych i uprawy warzyw.

Marta Łąk posiada doświadczenie w malowaniu portretów. Mieszkańcy regionu mieli okazję oglądać jej wystawę „Tarnów portretem malowany”, prezentując chociażby hetmana Jana Tarnowskiego, Józefa Bema czy Jana Szczepanika. Malarka podkreśla, że jej obrazy cechuje prawdziwość, ponieważ maluje je całym sercem i duszą. 

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Grupa Odrolnika w ramach Mecenatu Małopolski. Inicjatywa dopełnia zadanie obejmujące swoim zakresem także zorganizowanie stoiska podczas XVII Święta Owoców i Produktów Pszczelich w Pleśnej. Stowarzyszenie promowało rzemiosło, ginące zawody, folklor i historię.

Komentarze...