Ludowe obrzędy, muzyka i pachnący chleb, czyli dożynki powiatu tarnowskiego
access_time 2019-08-26 20:39:00
W weekend na terenie wojnickiego parku miejskiego miały miejsce dożynki powiatu tarnowskiego. Podczas dwudniowej imprezy odbyły się m.in. warsztaty kulinarne i rękodzieła ludowego „Nasz Region, Nasza Tradycja – Nasze Dziedzictwo”, degustacje, zabawy i koncerty.

Po Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Wojniczu, barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł do parku miejskiego. Tam staropolskie zwyczaje i obrzędy przypomniał zespół „Echo Doliny” z Biadolin Radłowskich. Starostowie dożynkowi – Sabina i Grzegorz Nowakowie, producenci borówki amerykańskiej, przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów gospodarzom dożynek – staroście tarnowskiemu Romanowi Łucarzowi i burmistrzowi Wojnicza Tadeuszowi Bąkowi.

Rolnikom za trud pracy dziękowali też wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, posłowie Anna Czech, Wiesław Krajewski i Michał Wojtkiewicz, senator Kazimierz Wiatr, Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego oraz radni województwa – Wojciech Skruch i Stanisław Sorys.

W swoim wystąpieniu starosta Roman Łucarz przypomniał, że w centrum każdych uroczystości dożynkowych jest chleb.

- Ma dla nas Polaków wymiar sakralny. W popularnej pieśni eucharystycznej śpiewamy: „Panie dobry jak chleb”. Podkreślamy w ten sposób, że to właśnie chleb jest naszym najważniejszym pokarmem ziemskim. Chleb ma też wymiar rodzinny, bowiem jako rodzina gromadzimy się przy stole, aby wspólnie spożywać chleb, pokarm, który daje nam siłę i energię. I w końcu chleb to owoc naszej ziemi, ziemi na której mieszkamy i żyjemy. Dzięki pracy rolników ziemia ta wydaje swój owoc, który po przetworzeniu staje się chlebem. Zatem chleb ma wiele wymiarów i wiele symbolicznych znaczeń - mówił Roman Łucarz.

Podczas dożynek realizowane były warsztaty kulinarne i rękodzieła dla wszystkich chętnych. Wcześniej w ramach tego projektu w gminach powiatu tarnowskiego przeprowadzone zostały warsztaty „Plon niesiemy, plon…”, których celem było poznanie tradycyjnych zasad robienia wieńca dożynkowego.

Wieńce dożynkowe oceniło jury w składzie: Paweł Smoleń (przewodniczący) oraz Danuta Cetera (etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie) i Beata Rompała (folklorysta).

W kategorii wieńca tradycyjnego dwa równorzędne pierwsze miejsca otrzymały wieńce przygotowane przez gminy Wietrzychowice i Ryglice, drugie - gminy Tarnów i Radłów, trzecie - gminy Szerzyny, Żabno i Zakliczyn. Natomiast w kategorii wieńca współczesnego zwyciężył wieniec z Gminy Wierzchosławice, drugie przyznano wieńcowi z Gminy Lisia Góra, a trzecie z Gminy Tuchów.

Z kolei w konkursie na najlepszego sołtysa powiatu tarnowskiego 2018 zwyciężył sołtys Zakrzowa Józef Szczupak. 

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...