Rekonstrukcja historyczna przypomni o 80. rocznicy bitwy radłowskiej
access_time 2019-08-27 03:10:00
Na 31 sierpnia oraz 1 września zaplanowane zostały obchody 80. rocznicy bitwy radłowskiej i bitwy o most w Biskupicach Radłowskich. Oprócz uroczystości oficjalnych, te wrześniowe wydarzenia 1939 roku upamiętni rekonstrukcja historyczna pt. „Bitwa o most w Biskupicach Radłowskich”.

Rekonstrukcja rozpocznie się 31 sierpnia (sobota) o godz. 15.20 i potrwa godzinę. Jak informują organizatorzy, w realizacji inscenizacji weźmie udział ponad 90 rekonstruktorów - 30 osób po stronie polskiej, 30 po stronie niemieckiej, a także 30 osób ludności cywilnej. W rekonstrukcji użyty zostanie również ciężki sprzęt pancerny. Poprzedzi ją krótka ceremonia oficjalna przy pomniku w Biskupicach Radłowskich, zaś po jej zakończeniu zaplanowany został piknik historyczny.

Natomiast 1 września (niedziela) w Radłowie społeczność miasta i gminy oraz Powiatu Tarnowskiego odda hołd żołnierzom polskim, walczącym w bitwach - radłowskiej i o most w Biskupicach Radłowskich, uczestnicząc w tradycyjnych uroczystościach przy pomniku Bohaterów Września 1939 oraz na cmentarzu parafialnym, gdzie odbywa się m.in. polowa Msza św.

Całość tych uroczystości poprzedzi odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci generała Kazimierza Tumidajskiego, na budynku Urzędu Miejskiego w Radłowie. Początek obchodów w tym dniu - godz. 10.00 na rynku.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowanym Województwa Małopolskiego. Partnerem wydarzenia jest Powiat Tarnowski, zaś obchodom w dniu 1 września patronuje Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Organizatorem obchodów 80. rocznicy bitwy radłowskiej i bitwy o most w Biskupicach Radłowskich jest Miasto i Gmina Radłów. 

Fot. Archiwum gminy Radłów

Komentarze...