Alert RCB. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem i burzami z gradem
access_time 2019-06-13 16:41:00
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła ostrzegawcze SMS-y z informacją o silnym wietrze i burzach, spodziewanych dzisiaj po południu oraz w nocy, do godz. 6 rano. Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Alert RCB trafia do osób przebywających na terenie dwunastu województw, w tym małopolskiego.

"Uwaga! Po południu i w nocy (13/06) silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu" - czytamy w rozsyłanej wiadomości.

Przed burzami z gradem i upałem ostrzega też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Miejscami może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr w porywach może osiągnąć prędkość 115 kilometrów na godzinę.

Podczas burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też zostać w samochodzie, jeśli akurat jesteśmy w podróży. RCB przypomina, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.

wiadomośc

Komentarze...