W jaki sposób Tarnów może odbudować swój potencjał? O strategii rozwoju województwa w CSM
access_time 2019-06-13 09:15:00
Wczoraj w Centrum Sztuki Mościce odbyło się spotkanie z zarządem województwa małopolskiego dotyczące nowej "Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku". Swoje pomysły, propozycje i sugestie do programu zgłaszali samorządowcy, przedsiębiorcy, działacze kultury, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.

Strategia, którą przyjmie samorząd województwa określi nie tylko kierunki rozwoju Małopolski w perspektywie najbliższej dekady, ale także wyznaczy ramy regionalnego programu operacyjnego po 2020 roku, nad którym równolegle prowadzone są prace. Władze województwa chcą, aby powstała przy udziale jak najszerszego grona mieszkańców, samorządowców i partnerów społeczno-gospodarczych. Organizowane są spotkania w celu wsłuchiwania się w głosy osób mających różne spojrzenia na Małopolskę.

Otwierając tarnowskie spotkanie wicemarszałek Łukasz Smółka powiedział, że główną ideą nowej strategii jest to, aby cała Małopolska równomiernie się rozwijała. - Nie chcemy dzielić województwa na gorsze i lepsze tereny. Dla nas każdy mieszkaniec jest tak samo ważny i proporcje równo muszą się rozkładać - zapewnił wicemarszałek Łukasz Smółka. Z kolei Anna Pieczarka z zarządu województwa stwierdziła, że przyszła strategia musi być mocno ukierunkowana na rozwój gospodarczy i innowacyjność: - Samorządy na swoim terenie zrobiły bardzo dużo. Są piękne centra miejscowości, okazałe szkoły i przedszkola, odnowione remizy. Teraz musimy się zastanowić co jeszcze możemy zaoferować naszym mieszkańcom, aby żyło się im jeszcze lepiej.

Radny województwa Stanisław Bukowiec zauważył, że subregion tarnowski dużo stracił, gdy Tarnów przestał być województwem. Taka jest powszechna opinia i to potwierdzają wiarygodne badania. - Dlatego powinniśmy się zastanowić w jaki sposób Tarnów może odbudować swój potencjał. Szansą jest nowa linia kolejowa z Tarnowa do Warszawy, która powinna skutkować rozwojem przedsiębiorczości. Szansą może być trzeci zjazd z autostrady w Tarnowie, przy którym mogłaby powstać strefa gospodarcza, ale też powinna nastąpić deglomeracja i w Tarnowie lokowane powinny być różne instytucje i urzędy - wyliczał Stanisław Bukowiec.

Przedstawione zostały także europejskie i krajowe uwarunkowania prac nad strategią i regionalnym programem operacyjnym. Podczas rozmów warsztatowych w grupach dyskutowano o potencjale rozwojowym Małopolski oraz zgłaszano propozycje do banku projektów regionalnych.

Komentarze...