Miasto wypowiedziało wojnę komarom
access_time 2019-06-11 11:36:00
Obfite opady deszczu i lokalne podtopienia, które miały miejsce w ostatnim czasie, sprawiły, że pojawiło się bardzo dużo komarów. Odczuli to również mieszkańcy Tarnowa. Jak informuje tarnowski magistrat, dziś rozpoczęło się odkomarzanie miasta, które potrwa do przyszłego tygodnia.

Rozpylenie zaplanowano w godzinach porannych (7.00-10.00). - W pierwszej kolejności działania będą prowadzone na terenie Piaskówki. Teren odkomarzania będzie każdorazowo ogradzany przez służby wykonujące prace. Zastosowany środek na komary działa niemal natychmiastowo i nie jest w żaden sposób niebezpieczny dla ludzi - mówi Lucyna Bielatowicz, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej tarnowskiego magistratu. Akcja została przeprowadzona także na ul. Czapskiego, w okolicy domków szeregowych od strony strzelnicy. Na środę zaplanowano spryskiwanie Parku Strzeleckiego (rejon stawu i  główne alejki, Ogród Jordanowski) oraz okolice siłowni plenerowej w Lasku Lipie. Do końca tygodnia mają zostać także spryskane tereny przy placach zabaw na Górze św. Marcina, przy ul. Bitwy pod Studziankami, ul. Bitwy pod Monte Cassino oraz przy ul. Łyczakowskiej. W planach jest również odkomarzanie lasku Sośnina w Mościcach.

Na akcję odkomarzania i likwidacji kleszczy zostanie przeznaczonych 10 tys. złotych. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, umowa może zostać aneksowana i akcją objęte zostaną kolejne miejsca na terenie Tarnowa.

Dlaczego atakują nas komary i jak je przechytrzyć?

Pamiętajmy, że kąsają nas wyłącznie samice. Samce nie są krwiożercze i żywią się jedynie pyłkami kwiatów. Jedna samica jest w stanie złożyć nawet 300 jaj. Z 230 z nich wyklują się komarzyce. Komarzyce przyciąga przede wszystkim ciepło i dwutlenek węgla, które w większych ilościach wydzielane są przez ludzi o bardziej masywnej budowie ciała. Jak się okazuje, duże znaczenie ma również nasza grupa krwi. Zdaniem naukowców samice komarów niemal dwukrotnie częściej siadają na skórze osób mających grupę krwi 0 niż tych z grupą A. Osoby z grupą krwi B są gdzieś pośrodku ich ulubionego menu. Doskonałym celem tych krwiopijców są również osoby uprawiające sport. Dzieje się tak dlatego, że komarzyce wabi zapach kwasu mlekowego, amoniaku i innych związków obecnych w ludzkim pocie, których rozgrzane ciało emituje więcej. Insekty te podczas polowania kierują się jednak nie tylko węchem, ale też wzrokiem. Przyciągają je osoby ubrane w ciemne kolory, takie jak czarny, granatowy, czy czerwony. Warto więc nosić ubrania w neutralnych barwach, takich jak białe lub szare, które w upalne dni dodatkowo zapewnią nam mniejsze pochłanianie promieni słonecznych i tym samym mniej się w nich spocimy. Aby nie zachęcać owadów do upuszczania nam krwi, warto też unikać w swoim otoczeniu perfum i kosmetyków o kwiatowych i owocowych zapachach. Wyjątek stanowią zapachy pochodzące z olejków eterycznych, które są wręcz pożądane.

Komentarze...