Alert IMGW! Intensywne opady, burze i lokalne podtopienia
access_time 2019-05-21 21:52:00
W Tarnowie i powiecie tarnowskim oraz dąbrowskim obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia powodzią. Strażacy interweniowali tam ponad 350 razy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia dla jedenastu powiatów na południowym wschodzie Polski: buskim i staszowskim (woj. świętokrzyskie), dąbrowskim, Tarnowie i tarnowskim (woj. małopolskie), w powiatach dębickim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, mieleckim, Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim (woj. podkarpackie). Na tych obszarach nadal będzie padał deszcz okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Łącznie z wtorkowymi opadami, suma opadów do końca ważności ostrzeżenia miejscami może osiągać 130 mm. W trakcie opadów deszczu mogą wystąpić burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że aby być bezpiecznym podczas burzy nie można wychodzić z domu jeśli to nie jest konieczne, należy unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolic drzewem ani masztem. Należy odłączyć od prądu sprzęt domowy, unikać dotykania metalowych przedmiotów, a w górach jak najszybciej zejść ze szczytu.

W razie zagrożenia należy dzwonić na numer alarmowy 112 i 998.

Pracowitą noc mieli strażacy, którzy walczyli z podtopieniami. Zalewane są drogi i budynki mieszkalne w Szerzynach, Siedliskach, Lubczy, Zaczarniu, Ładnej, Ryglicach, Zakliczynie i Dąbrówce Tuchowskiej. Woda podtopiła przedszkole w Ołpinach i szkołę w Szerzynach. W gminach Tuchów, Skrzyszów, Pleśna, Ryglice i Szerzyny ogłoszono alarmy powodziowe.

Trudna sytuacja powodziowa jest w powiecie dąbrowskim, gdzie w nocy wylała rzeka, zalewając ulice, piwnice, posesje i budynki użyteczności publicznej - w mieście podtopione jest kino i hala sportowa. Z najbardziej zagrożonego rejonu w okolicach rzeki Breń, z ulic Nabrzeżnej i Oleśnickiej ewakuowano 32 osoby. Mieszkańcy zostali przetransportowani do swoich rodzin lub do Urzędu Gminy w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie działa centrum kryzysowe.

Fot. Dąbrowa Tarnowska, Swarzów

Komentarze...