689. urodziny Tarnowa
access_time 2019-03-02 05:10:00
Będzie spektakl teatralny, wielka biesiada rycerska na rynku i oczywiście słodkie urodziny z udziałem najmłodszych tarnowian. Tak Tarnów świętować będzie 689. rocznicę lokacji.

Obchody tego ważnego dla miasta wydarzenia rozpoczną się 7 marca. Wtedy w tarnowskim teatrze zaplanowano spektakl teatralny „Starsi Panowie znów”. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie „Solskiego”. Liczba miejsc jest ograniczona.

Część obchodów dedykowana najmłodszym tarnowianom odbędzie się 8 marca. To przedszkolaki będą bowiem najważniejszymi uczestnikami tego świętowania. – Do udziału w dziesiątej już edycji słodkich urodzin miasta zaprosiliśmy dzieci z wszystkich tarnowskich przedszkoli publicznych i niepublicznych – mówi Maria Zawada-Bilik, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że w przypadku złej pogody, słodkie urodziny mogą zostać przeniesione na inny dzień. – W tym dniu najważniejszymi gośćmi słodkich urodzin miasta są dzieci. Chcemy, żeby miały radość ze wspólnego świętowania, dlatego zależy nam na pięknej pogodzie – podkreśla Maria Zawada-Bilik.

Przedszkolaki wyruszą ok. godz. 11.45 spod pomnika Łokietka. Następnie historyczny orszak, któremu przewodzić będą postaci związane z lokacją miasta, a więc Spycymir Leliwita i król Władysław Łokietek, przejdzie na rynek. Tam najmłodsi tarnowianie złożą miastu życzenia i tradycyjnie już puszczą do nieba niebiesko-żółte balony z helem. Nie zabraknie również słodkich atrybutów związanych ze słodkimi urodzinami miasta. W tym roku będą to czekoladowe muffinki, które otrzyma każdy przedszkolak.

W sobotę, 9 marca o godz. 17 rozpocznie się wielka biesiada rycerska na tarnowskim Rynku. Dzień później zaplanowano turniej rycerski połączony z jarmarkiem średniowiecznym. Będzie też tort urodzinowy, gry i zabawy. Szczegółowy harmonogram wydarzeń poniżej.

Przypomnijmy, że 7 marca 1330 r. kancelaria królewska króla Władysława Łokietka wystawiła Spicymirowi, wojewodzie krakowskiemu, dokument, na mocy którego mógł lokować miasto Tarnów. Miasto założono na wzgórzu dominującym nad najbliższą okolicą (226 m n.p.m.). Średniowieczny układ starego Tarnowa zachował się do dzisiejszych czasów.

 

7 marca

  • 20.00 - spektakl teatralny z okazji 689. rocznicy lokacji Tarnowa – teatr im. L. Solskiego

8 marca

  • 11.45 – słodkie urodziny Tarnowa
  • 11.45 – rycerskie urodziny Tarnowa - warta honorowa przy pomniku Władysława Łokietka rozdawanie ulotek i tulipanów

9 marca

  • 17.00 – wielka biesiada rycerska na rynku

10 marca

  • 10.30 -  Msza św. w Katedrze w intencji Spytki, Władysława Łokietka i Jana Tarnowskiego
  • 11.30 – przemarsz ulicami miasta pod pomnik Władysława Łokietka, odczytanie i przekazanie aktu lokacji
  • 12.00 - przemarsz uliczkami na rynek
  • 12.45 - turniej rycerski połączony z jarmarkiem średniowiecznym
  • 14.00 - tort urodzinowy, gry i zabawy
  • ok. 16.00 -  zakończenie
Komentarze...