Debata: Wiek kobiet! Czyli pogawędka o zmianie świadomości, działania i stanowisk
access_time 2019-03-04 03:51:00
Seweryn Partyński zaprasza na debatę charytatywną „Wiek kobiet! Czyli pogawędka o zmianie świadomości, działania i stanowisk.”, która odbędzie się 8 marca w piątek o godzinie 18:00 w Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej 10 w Tarnowie.

"Wiek kobiet! Czyli pogawędka o zmianie świadomości, działania i stanowisk"
Dzień Kobiet w XI wieku kojarzy nam się głównie z kwiatami, czekoladkami oraz miłymi gestami względem żon, mam, babć, sióstr oraz koleżanek. 8 marca to bez wątpienia pozytywna data. Przyczynia się ona do zwiększenia średniej liczby uśmiechów oraz dobrych odczuć w większości części globu, a tego przecież nigdy za wiele.

Warto jednak pamiętać, że pierwotna idea tego dnia jest inna i wiąże się z uczczeniem pamięci sufrażystek walczących w 1909 roku o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę.

Czy 109 lat po tych wydarzeniach dyskusja o dysproporcjach na rynku pracy i różnic w sferze życia publicznego między kobietami, a mężczyznami jest zasadna? Czy w czasach, gdy możemy spotkać kobietę wykonującą zawód nie tylko dyrektora czy menadżera wysokiego szczebla, ale również drwala lub kierowcy tira, jest miejsce na jakikolwiek dialog o nierównościach? Bez wątpienia. Nie można przecież ignorować stereotypów, głosów niezadowolenia dotyczących odbierania praw kobietom, dyskryminacji płacowej na rynku pracy, seksizmie oraz nierównych szansach w politycznej walce, którą najlepiej wyrażają żądania ustawowego parytetu.

Czy kobieta potrzebuje pomocy mężczyzn, czy może wystarczy, aby im nie przeszkadzać? Czy na ścieżce kariery „baby są jakieś inne” a „facet to świnia”? Czy na przestrzeni stu lat umiemy określić rolę mężczyzny i kobiety w społeczeństwie, czy w ogóle taka definicja nie ma dziś racji bytu? I czy pewien trend oraz filozofia sukcesu nie dyskryminują tych kobiet, które świetnie się odnajdują i świadomie czerpią radość życia w klasycznym, tzw. patriarchalnym modelu?

Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć już 8 marca o godzinie 18:00 w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowa 10 w Tarnowie podczas pogawędki z kobietami, które udowadniają, że zawodowospołeczna aktywność nie ma, a przynajmniej nie powinna mieć płci.

W debacie wezmą udział:

  • Agnieszka Danielewicz – Radna Rady Miejskiej w Tarnowie
  • Anna Pieczarka – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
  • Dorota Kunc – Dziennikarka (Radio RDN Małopolska)
  • dr Eliza Krzyńska – Nawrocka – Wykładowca akademicki
  • Lidia Jaźwińska – Przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniorów

Nie tylko rozmowa i kwiaty!

Z naturą nie można się kłócić – kobiety i mężczyźni zbudowani są nieco inaczej, co determinuje niektóre ich role społeczne. Mając tego świadomość, chcielibyśmy przy okazji debaty zwrócić uwagę również na to, że kobiety w wielu dziedzinach, takich jak np. macierzyństwo są prawdziwymi bohaterkami, którym mężczyźni nigdy nie dorównają. Właśnie dlatego w dniu debaty będzie zorganizowana zbiórka pieniędzy dla Diecezjalnego Domu Samotnej Matki na niezbędne artykuły, takie jak mleko dla dzieci, ryż, mąką etc. Trwa również zbiórka online

Komentarze...