Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w regionie
access_time 2019-03-01 06:15:00
Msze święte, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", składanie kwiatów i zapalanie zniczy w miejscach pamięci, a także wieczornice i prelekcje historyczne - tarnowianie i mieszkańcy regionu upamiętnią Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Zostało uchwalone w 2011 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ustawa nie precyzuje dlaczego data święta została ustalona na 1 marca. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zamordowali ostatnich przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę.

Uroczystości w Tarnowie i regionie:

  • Powiat Tarnowski i Gmina Zakliczyn zapraszają na Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się w Zakliczynie w dniach 1-3 marca. Szczegóły tutaj.
  • W Tarnowie, 1 marca o godz. 12:00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po jej zakończeniu, uczestnicy obchodów przemaszerują pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie około godz. 13:10 rozpocznie się uroczystość patriotyczna.
  • W Tarnowie, 1 marca o godz. 15:30 w Sanktuarium na Burku parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej odbędzie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, po niej zaś przemarsz na Stary Cmentarz, gdzie zostaną zapalone znicze na grobach żołnierzy. Rozdawana będzie również broszura z biogramami bohaterów antykomunistycznej konspiracji, pochowanymi na tarnowskich cmentarzach.
  • W Brzesku 1 marca o 16:30 w Auli Chrystusa Króla, w dolnym kościele NMP Matki Kościoła i św. Jakuba, zaplanowano wieczornicę. Na spotkanie zaproszono historyków oraz członków rodzin żołnierzy wyklętych Ziemi Brzeskiej. Wszyscy będą mogli posłuchać poezji i pieśni patriotycznych.
  • W Dąbrowie Tarnowskiej oficjalne uroczystości odbędą się 3 marca o godz. 11:00 w kościele NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, a następnie w Parku Miejskim, skąd ruszy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Organizuje go samorząd miasta wraz z fundacją „Wolność i demokracja” oraz Jednostką Strzelecką im. Mariana Kukiela. Początek biegu na dystansach 1963 m i 3 km o godz. 14:30.
  • W Jadownikach 3 marca również wystartuje bieg „Tropem Wilczym”. Tu spod szkoły o godz. 12:00 biegacze wystartują na dystansie 10 km, a o 12.15 na dystansie 1963 m. Do tej pory udział w biegu zadeklarowało ponad 300 osób.

Fot. IPN

Komentarze...