Casting do Ostatniej Wieczerzy 2020
access_time 2019-03-01 05:17:00
Tarnowski artysta plastyk, Piotr Barszczowski (pseudonim art. Adam Perun), planuje przedstawić współczesną scenę Ostatniej Wieczerzy Jezusa z Apostołami w formie neowitrażu. Z tej okazji ogłosił casting na siedemnastu statystów do sesji fotograficznej postaci.

Artyści często sięgają po motyw Ostatniej Wieczerzy nawiązujący do ewangelicznego opisu ostatniego wspólnego posiłku Chrystusa z apostołami przed pojmaniem na Górze Oliwnej i ukrzyżowaniem. Temat podjęli tacy mistrzowie malarstwa jak Salvador Dali, Jacopo Bassano czy Leonardo da Vinci (zdj.). Inspirował również rzeźbiarzy (Marisol Escobar, "Ostatnia Wieczerza", 1982-84) i filmowców, chociażby Luisa Bunuela ("Viridiana" 1961), czy Roberta Altmana ("Mash", 1970). Motyw pojawił się też w fotografii, m.in. u Annie Leibowitz ("Rodzina Soprano", 1999) i Davida LaChapelle ("Jezus jest moim ziomkiem: Ostatnia Wieczerza", 2003). Zdarzało się, że niektóre z prac były zarzewiem skandalu. Tak było w przypadku "Ostatniej wieczerzy" Macieja Świeszewskiego, gdzie malarz w roli dwunastu apostołów przedstawił współczesnych notabli życia publicznego Trójmiasta. W 2015 r. obraz miał być częścią polskiej wystawy na Expo w Mediolanie, jednak w ostatniej chwili wstrzymano jego ekspozycję. Jaki będzie tarnowski neowitraż „Ostatnia Wieczerza 2020″? Na pewno nowoczesny, bo osadzony w XXI wieku, nowatorskie mają być też rozwiązania w warstwie plastyczno-teologicznej. Na potrzeby powstania obrazu w formie neowitrażu wymagana jest sesja fotograficzna ze statystami, którzy zostaną wyłonieni z castingu. Będzie to grupa siedemnastu osób grających role Jezusa Chrystusa, Dwunastu Apostołów (Szymona Piotra, Andrzeja, Jakuba, Jana Ewangelisty, Filipa, Bartłomieja, Tomasza, Mateusza, Szymona, Jakuba, Judy Tadeusza, Judasza Iskarioty), Maryi, Marii Magdaleny, Tajemniczej Kobiety oraz Tajemniczego mężczyzny.

Casting odbędzie się 30 marca w godz. od 10.00 do 18.00 w auli Siemachy przy ul. 16 Pułku Piechoty 12 w Tarnowie. Poszukiwane są osoby w wieku od 20 do 40 lat. Warunkiem udziału w castingu jest znajomość i kontemplacja tekstów Ewangelii dotyczących Ostatniej Wieczerzy. Sesja fotograficzna zostanie wykonana w Wielki Czwartek 18 kwietnia w Gemini Park w Tarnowie. Odsłonięcie neowitrażu „Ostatnia Wieczerza 2020″ planowane jest w Wielki Czwartek 2020 r.

 

Komentarze...