Wiosną ruszy remont płyty rynku
access_time 2019-02-13 14:59:00
Liczba i rozmieszczenie miejsc parkingowych po zakończeniu remontów na starówce, organizacja ruchu samochodowego i termin zakończenia remontu placu Kazimierza były głównymi tematami spotkania przedstawicieli Urzędu Miasta Tarnowa z przedsiębiorcami, poświęconego remontowi rynku, który rozpocznie się wiosną.

W spotkaniu, zorganizowanym w siedzibie urzędu, wzięło udział kilkudziesięciu przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą na terenie starówki. Na ich pytania odpowiadali przedstawiciele Zarządu Dróg i Komunikacji, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i urzędu miasta. - Zdajemy sobie sprawę, że ten remont będzie dla państwa kłopotem, ale postaramy się, żeby ten kłopot był jak najmniejszy - podkreślała otwierając dyskusję Jadwiga Stankiewicz, zastępca prezydenta Tarnowa do spraw infrastruktury miejskiej.

Remont rynku ma objąć wymianę nawierzchni i podbudowy płyty, jezdni oraz chodników, wymianę przyłączy wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych do zasilania fontann oraz budowę sieci ciepłociągu przez MPEC. Rozpoczęcie prac jest planowane na kwiecień. Ich pierwszy etap obejmie wewnętrzną część płyty rynku wraz z wykonaniem przebudowy infrastruktury podziemnej. Drugi etap to remont ciągu jezdnego i pieszego po stronie północno-wschodniej. Całość prac ma się zakończyć w drugim kwartale 2020 roku.

Wszystko wskazuje na to, że prace na rynku ruszą, zanim zakończy się remont placu Kazimierza. Restauratorzy niepokoją się sprawą przejezdności rynku i okolic oraz zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych, spowodowanym przez wciąż trwający remont. Dyrektor ZDiK Marian Ogrodnik przypomniał, że prace wydłużyły się, bo plac badali archeolodzy, którzy odkryli pozostałości po piwniczkach kupieckich kramów. - Wszystkie prace na starówce musimy prowadzić pod nadzorem archeologów - mówił dyrektor Ogrodnik i zaznaczył również, że zarówno remont rynku, jak i placu, będzie wykonany bardzo starannie. Podbudowy mają być głębsze i mocniejsze, a nawierzchnie grubsze i bardziej odporne, tak, aby mogły bez szwanku służyć przez wiele lat. Przejazd przez okolice placu i rynek zostanie utrzymany, będzie prowadził od strony ulicy Wekslarskiej.

Restauratorzy pytali też o Pasaż Tertila, który jest własnością prywatną i miasto nie może go wyremontować, choć jest w kiepskim stanie.  - Podejmujemy starania, aby dostać pasaż w użytkowanie, jesteśmy w trakcie rozmów z właścicielami – mówił dyrektor Ogrodnik. Padały też pytania o słupki, zainstalowane po remoncie ulicy Kapitulnej i ograniczające wjazd samochodów na chodniki. W odpowiedzi przedstawiciele ZDiK wyjaśniali, że są one konieczne, bo kierowcy ciężkich pojazdów nie respektują zakazu wjazdu na ciągi piesze i niszczą ich nawierzchnię, także te świeżo wyremontowane. Mowa była również o przyszłości koncertów na rynku. Wbrew obawom przedsiębiorców prezydent Stankiewicz zapewniła, że imprezy będą się odbywały. Przedsiębiorcy pytali także o pomysły na ożywienie starówki i wyrażali obawy o to, czy w czasie remontu nie dojdzie do opóźnień. Jadwiga Stankiewicz zapewniła, że harmonogram prac został opracowany tak, aby zapewnić odpowiedni zapas czasu na przeprowadzenie remontu.

Przetarg na wykonanie remontu rynku został ogłoszony kilka dni temu.

Komentarze...