Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego potrwa dwa dni. Odwołano imprezy
access_time 2019-02-13 11:47:00
Jak poinformował we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego potrwa od północy z czwartku na piątek, do godziny 19:00 w sobotę. Z tego powodu odwołano bądź przeniesiono na inny termin imprezy i koncerty, które zaplanowano w tym czasie.

– Została podjęta decyzja pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą, że żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego będzie miała miejsce w piątek i w sobotę: od północy w nocy z czwartku na piątek do godz. 19 w sobotę – ogłosił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk we wtorek na konferencji prasowej.  

W piątek, 15 lutego, rozpoczną się uroczystości pogrzebowe zmarłego w miniony czwartek Jana Olszewskiego. Trumna z ciałem zmarłego będzie od godz. 10.00 wystawiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wieczorem, o godz. 18.00 w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży odbędzie się  msza żałobna. Następnie trumna zostanie przewieziona do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10. W sobotę o godz. 11.00 w Archikatedrze św. Jana zostanie odprawiona uroczysta msza żałobna. Po niej kondukt pogrzebowy wyruszy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Przypomnijmy, premier Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. W okresie II wojny światowej i okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 r. podpisał „List 59” – protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Funkcję premiera sprawował przez 6 miesięcy, od 6 grudnia 1991 do 5 czerwca 1992. Jego rząd został obalony po próbie przeprowadzenia lustracji. Doszło do tego w nocy z 4 na 5 czerwca 1991 roku, określanej później jako „noc teczek”. 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.

Z powodu żałoby narodowej odwołano bądź przeniesiono na inny termin imprezy i koncerty, które zaplanowano w tym czasie. Jak poinformowało Centrum Sztuki Mościce, koncert piosenek Leonarda Cohena pt. "Tańczmy po miłości śmierć" , który miał odbyć się 15 lutego o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Mościce, zostaje przełożony na dzień 24 lutego na godz. 18.00. Przesunięte o godzinę później zostały również sobotnie potańcówki "Fajfy w Mościcach", które rozpoczną się nie o 18.00 jak wstępnie planowano, a o 19:00 i potrwają do godz. 22.00.

Fot. Wikimedia Commons/Archiwum Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – www.prezydent.pl

Komentarze...