"W pokoju obok" - propozycja teatru na weekend
access_time 2019-02-08 11:00:00
Dwie pary, dwie miłości i... dwa problemy. Sarah Ruhl, amerykańska dramatopisarka, przeniosła się w przeszłość i opisała kłopoty dwóch małżeństw na początku ery elektryczności. Szokiem dla dziewiętnastowiecznych bohaterów jest jednak nie tylko zamiana światła świecy na światło żarówki, ale przede wszystkim nowy język mówienia o swoich uczuciach i seksualności. Katalizatorem zmiany jest wibrator, którym Doktor Givings będzie leczył swoje pacjentki... Spektakl będzie można obejrzeć na deskach teatru Solskiego w najbliższą sobotę i niedzielę. Mamy dla was zaproszenia!

Akcja „W pokoju obok”, sztuki nominowanej do prestiżowe Tony Awards i nagrody Pulitzera, toczy się blisko gabinetu ginekologa, doktora Givings (Ireneusz Pastuszak). Jego żona, Catherine (Matylda Baczyńska), próbuje poradzić sobie nie tylko z malutkim dzieckiem, ale też z mężem, który nie potrafi okazywać swoich uczuć. Sytuację komplikuje pojawienie się poszukującej terapii pary- cierpiącej na histerię Sabriny Daldry (Monika Wenta) i jej męża (Jerzy Pal) oraz ciemnoskórej mamki Elizabeth (gościnnie Kamila Ściborek) i artysty- malarza Leo (Piotr Hudziak), liczącego na pomoc w uleczeniu męskiej histerii. Spotkanie w gabinecie lekarza- nad którym pieczę sprawuje pielęgniarka Maggie- doprowadza bohaterów do prawdziwego źródła ich problemów, których nie uda się uleczyć wibratorem: pytań o to, kto kogo kocha i czego pragnie w życiu?

Reżyserem spektaklu jest Łukasz Gajdzis, znany tarnowskiej publiczności z doskonałej realizacji „Klubu kawalerów”, którym wygrał Festiwal „Talia” w 2012 roku. Sam mówi o spektaklu: „Jest to historia o zasłyszanych schematach działań, o kryzysie między ludźmi, którym urodziło się dziecko i o tym, z czym się borykamy. Także o tym, jak pewne mechanizmy, które przyswajamy w młodości, funkcjonują potem w dorosłym życiu. Patriarchalna rodzina jest cały czas obowiązującym modelem rodziny. Lubię dobry humor i ciekawe pomysły. Skoro moje przedstawienie, z tym specyficznym żartem, który jest w Klubie kawalerów, zadziałało w Tarnowie, to oznacza, że jest szansa, by pokazać kolejną propozycję, tym razem z udziałem tarnowskich aktorów. W pokoju obok porusza tematy związane z kobiecą seksualnością, rolą nowoczesnej kobiety w społeczeństwie, które w Polsce są wciąż traktowane po macoszemu. Myślę, że teatr jest miejscem, w którym trzeba o takich rzeczach mówić.”

Prapremiera odbyła się w ramach projektu „Tarnów stolicą komedii” współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.

 

Sarah Ruhl „W pokoju obok”

  • sobota, 09 lutego, godz. 19:00, Duża Scena 
  • niedziela, 10 lutego, godz. 16:00, Duża Scena 

 

UWAGA!

Mamy dla Was osiem dwuosobowych zaproszeń na spektakl (5 podwójnych na sobotni spektakl o 19:00 i 3 podwójne na niedzielni spektakl o godz. 16:00). Zgłaszajcie się w komentarzach pod postem konkursowym na naszym Fanpage, wpisując jednocześnie dzień, w którym chcecie wybrać się na spektakl. Macie czas do północy.

Zwycięzcy konkursu zostaną poinformowani o wygranej w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Powodzenia!

 

Fot. Teatr.tarnow.pl

Komentarze...