Nowa infrastruktura dla rowerzystów w Cieżkowicach i Zakliczynie
access_time 2019-01-10 08:40:00
Turystyka rowerowa z roku na rok jest coraz popularniejsza, a to przekłada się na potrzebę budowy i rozwoju niezbędnej infrastruktury. W ostatnich miesiącach w gminach Ciężkowice i Zakliczyn zrealizowano szereg inwestycji, dzięki którym wyprawy rowerowe są bezpieczniejsze oraz bardziej komfortowe.

Zacznijmy od Zakliczyna, gdzie powstała ścieżka rowerowa przy ulicy Ruchu Oporu. Na ścieżce dopuszcza się ruch pieszych. Droga powstała w ciągu drogi powiatowej relacji Zdonia – Czchów – Iwkowa, od drogi wojewódzkiej nr 975 do istniejącego chodnika przy drodze gminnej. Ścieżkę o długości ok. 750 metrów oznakowano stosownymi znakami poziomymi i pionowymi. 

- To ważne zadanie mające na celu podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów odwiedzających gminę – tłumaczy Tarnowska Organizacja Turystyczna, lider projektu, z którego pozyskano dofinansowanie. 

Subregion tarnowski ma wiele atutów turystycznych. Atrakcji przybywa dzięki współpracy Tarnowskiej Organizacji Turystycznej z lokalnymi samorządami. Wszystko po to, by stworzyć spójną i możliwie jak najszerszą ofertę dla turystów. Dłuższy czas pobytu naszych gości przełoży się na rozwój lokalnego biznesu – hoteli, gospodarstw agroturystycznych, obiektów muzealnych czy restauracji. 

Wspomniane szanse dostrzeżono również w Ciężkowicach, gdzie wybudowano aż cztery wioski rowerowe, czyli miejsca, gdzie istnieje możliwość odpoczynku, grillowania czy schronienia pod altaną. Teren doposażono w elementy małej architektury, stojaki na rowery etc. Lokalizacje dobrano starannie, aby obiekty służyły możliwie najszerszemu gronu odbiorców. Doskonałym tego przykładem jest wioska w Bruśniku. Rowerzyści mogą wypocząć w miejscu, które usytuowano na tym samym wzniesieniu, co wieżę widokową, cieszącą się dużą popularnością wśród osób odwiedzających Pogórze.
Z kolei wioska rowerowa w Jastrzębi znajduje się przy budynku miejscowego Domu Kultury, a także muzeum etnograficznego „Grociarnia”. 

Następnym nowym punktem na mapie rowerowej regionu jest wioska rowerowa w miejscowości Ostrusza. Budowla powstała w pobliżu Domu Ludowego, przy drodze powiatowej na trasie szlaku rowerowego. Dodajmy, że inwestycja stanowi uzupełnienie miejscowego boiska wielofunkcyjnego oraz placu zabaw. Tym samym, wioska służy nie tylko turystom, ale i lokalnej społeczności. 

Ostatnią wioskę rowerową wybudowano w Kąśnej Dolnej przy drodze powiatowej, obok której przebiega trasa rowerowa. Inwestycja dopełnia tamtejszą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, złożoną z boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw w sąsiedztwie szkoły podstawowej.
-----------------------------
Inwestycje powstały w ramach projektu pn. "Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap I" oraz projektu pn. "Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap II" współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów - spr.

Liderem projektów jest Tarnowska Organizacja Turystyczna (TOT) - która jest Lokalną Organizacją Turystyczną powstałą w 2011 r. jako szósta w województwie Małopolskim i działającą głównie na terenie Subregionu Tarnowskiego. Ważnym zadaniem TOT jest wsparcie lokalnego rynku usług turystycznych, kreowanie lokalnych produktów turystycznych oraz promocja i rozwój turystyki.

Powyższe projekty na które TOT pozyskała blisko 8 mln złotych stanowią pierwszy ważny krok w kompleksowej promocji i komercjalizacji produktów sieciowych w Subregionie Tarnowskim.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Na www.lot.tarnow.pl znajdziemy aktualności z przebiegu realizacji poszczególnych inwestycji.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A