"Jerzy Panek - grafik z Tarnowa". Spotkanie w ratuszu
access_time 2018-12-10 12:11:00
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie i przyjaciele artysty zapraszają na spotkanie w dniu 100. rocznicy urodzin Jerzego Panka (1918-2001), wybitnego artysty urodzonego w Tarnowie. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 11 grudnia o godz. 18:00 w tarnowskim ratuszu.

Wtorek 11.12.2018, g. 18:00 / 15. Festiwal ArtFest 2018
„Jerzy Panek – grafik z Tarnowa” / Ratusz, Rynek w Tarnowie

W programie wieczoru:

  • Wprowadzenie do twórczości Jerzego Panka – wykład dr Agnieszki Lech-Bińczyckiej (Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego)
  • Pokaz fragmentu filmu o Jerzym Panku nakręconego przez Elżbietę Dzikowską
  • Spotkanie z Przyjaciółmi Jerzego Panka
  • Ekspozycja wybranych grafik Jerzego Panka ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Urodziłem się w Tarnowie 11 grudnia o 11 wieczór 1918. Mieszkałem na ulicy św. Marcina. To już przedmieścia. Tam mieszkali Żydzi, Polacy. Przeważnie rzemieślnicy. Nasz dom długi, drewniany. Wysoki dach. Bez gwoździ, tylko na kołkach. Jak go rozbierali, to jako chłopak schowałem sobie takie kołeczki. I mam, mam… Mieszkał z nami, na przykład, mój dziadek krawiec, który szył te bondy dla tych woźniców, te liberie. Takie długie, aż do samej ziemi. (…) I kto jeszcze mieszkał – tramwajarz. Nazywał się Wódka. Wódka! Wąsy nosił na sztorc. (…) W Tarnowie to dzieciństwo wydaje się, że było jakieś szczęśliwe. Oni śpiewali tam, grali na jakichś cytrach, na jakichś bałabajkach. Pili miód na gorąco. (…) Tarnów, bardzo żywotne miasto. Bardzo ruchliwe. Ta ruchliwość polegała na tym, że wszyscy na tych furmankach jeździli, na tych koniach. Tak, że to był okropny ruch. Tam się samochodów prawie nie widziało. Ja tylko pamiętam, chyba Bugatti był, na którym to jeździł ten hrabia...no jak on…
(fragmenty wspomnień Jerzego Panka, z nagrań Krystyny Czerni i Joanny Gałeckiej)


Spotkanie jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego / Mecenat Małopolski // Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Fot. Elżbieta Lempp (1992) Portret Artysty,
Jerzy Panek, „Autoportret w białym kapeluszu III”, drzeworyt, 1960, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Komentarze...