Publikacja o st. sierż. Aleksandrze Furmańskim wkrótce będzie dostępna
access_time 2018-11-27 06:28:00
Na początku grudnia ukaże się publikacja dr Agnieszki Przewłoki „Aleksander Furmański (1904–1975) »Grom«, »Powała« – patriota, żołnierz i obywatel”, będąca pierwszym pełnym opracowaniem biografii Aleksandra Furmańskiego, żołnierza Wojska Polskiego II RP, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ten mieszkaniec Woli Rzędzińskiej stał się żywą legendą Żołnierza Niezłomnego, lokalna społeczność wspomina go jako dobrego sąsiada, który całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie.

Publikacja opatrzona bogatym materiałem źródłowym, oparta na obszernej bibliografii stanowi istotny wkład w badania historii regionalnej, cennej zwłaszcza dla mieszkańców gminy Tarnów. Powinna więc stać się ona obowiązkową lekturą nie tylko dla ludzi starszych, pamiętających Aleksandra Furmańskiego, lecz także dla młodych, przez których postać i historia życia st. sierż. Furmańskiego powinna zostać należycie poznana, tym bardziej iż jest to bohater wywodzący się z regionu, który sami zamieszkują.

O tym, jak duże zasługi dla Ojczyzny zawdzięczamy st. sierż. Furmańskiemu, świadczy również fakt, iż w trakcie obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Woli Rzędzińskiej został on pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Andrzeja Dudę za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej. Medal na ręce wnuczki żołnierza – Anny Starzak – wręczył Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron wraz z Wójtem Gminy Tarnów Grzegorzem Koziołem. Było to ogromne wyróżnienie zarówno dla rodziny Furmańskiego, jak i całej społeczności gminy Tarnów.

Książka wydana przez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów dostępna będzie do nabycia w Urzędzie Gminy Tarnów, p. 100.

Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze...