Konkurs Pianistyczny Prix Animato Tarnów
access_time 2018-11-27 04:27:00
Od najbliższej środy, 28 listopada, w Tarnowskim Centrum Kultury można odbierać darmowe zaproszenia na konkurs pianistyczny „Prix Animato”, w którym zmierzy się czwórka młodych pianistów. Niezwykła formuła konkursu polega na tym, że laureatów wybiera publiczność. Konkurs odbędzie się 2 grudnia w Sali Lustrzanej. Początek o godzinie 17.

Tarnów to kolejne, po Paryżu i szwajcarskim Interlaken miasto, które będzie gościć prestiżowy konkurs „Prix Animato”. Jego pomysłodawcą jest prof. Marian Rybicki – pianista i pedagog pochodzący z Tarnowa, na co dzień związany z paryską uczelnią École Normale de Musique. Konkursy łączą recitale fortepianowe z elementem rywalizacji. Organizator zaprasza do udziału w wydarzeniu czterech młodych, ale utytułowanych już pianistów, którzy decydują, w jakim repertuarze chcą się zaprezentować publiczności. W każdej edycji jest jeden utwór obowiązkowy dla wszystkich uczestników, w Tarnowie to dowolny utwór Fryderyka Chopina. Podczas jednego wieczoru pianiści prezentują swoje programy, a publiczność drogą głosowania wybiera laureata pierwszej nagrody. Uroczysty wieczór miał miejsce w tarnowskiej Sali Lustrzanej będzie miał 2 grudnia 2018 roku, o godzinie 17.

Pomysłodawca konkursów, prof. Marian Rybicki swoją przygodę z muzyką klasyczną zaczął w Tarnowie. Jest absolwentem tutejszej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Kontynuował naukę w Krakowie (klasa Zbigniewa Drzewieckiego) i w Paryżu (klasa Pierre’a Sancana) i to właśnie Paryż wybrał jako miejsce do życia i pracy. Po karierze pianisty zajął się pracą pedagogiczną. Z czasem wypracował własną metodę, a jego uczniowie zaczęli zdobywać nagrody na licznych konkursach pianistycznych. Obecnie jest profesorem w École Normale de Musique de Paris, uczelni założonej przez legendarnego pianistę Alfreda Cortot i uważanej za jedną z najbardziej renomowanych wyższych uczelni muzycznych w Europie. Wśród jego licznych studentów znajdujemy nazwiska znakomitych pianistów, laureatów najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych świata.

Organizatorem tarnowskiego konkursu pianistycznego jest paryskie Stowarzyszenie Animato we współpracy z Zespołem Szkół Muzycznych w Tarnowie. Wstęp - wyłącznie za zaproszeniami, które będą dostępne w Tarnowskim Centrum Informacji od 28 listopada. Ze względu na konkursowy charakter wydarzenia wstęp ograniczony jest dla osób, które ukończyły 16 lat.

Komentarze...