Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem
access_time 2018-11-23 05:34:00
4 grudnia o godz. 17:30 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego przy ul. Krakowskiej 4 (parter) odbędzie się spotkanie wokół książki „Andrzej Bursa.Dzieła (prawie) wszystkie” z udziałem redaktora Wojciecha Bonowicza. „Dzieła (prawie) wszystkie” to pierwszy tak obszerny wybór prac Andrzeja Bursy – nie tylko wierszy, lecz także prozy, prób dramatycznych i rysunków. Jedna z najważniejszych książek roku 2018, która ukazała się na łamach Wydawnictwa ZNAK. Z redaktorem tomu, Wojciechem Bonowiczem rozmawiać będzie Marta Półtorak.

„Andrzej Bursa.Dzieła (prawie) wszystkie” to zbiór, który nie tylko wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym, ale także ułatwia dostęp do spuścizny Bursy – jednego z ważniejszych, a wciąż nie do końca poznanych i zrozumianych poetów ubiegłego wieku. Niektóre z jego wierszy cytujemy niemal nieświadomie, inne przez lata czekały na odkrycie. Andrzej Bursa to poeta buntu, nie godzący się na rzeczywistość, poszukujący. Jego przedwczesna śmierć sprawiła, że przeszedł do legendy jako twórca zacierający granicę między dobrem a złem, w centrum stawiający okrucieństwo i sadyzm, „szargający świętości”. W Utworach (prawie) wszystkich w opracowaniu Wojciecha Bonowicza czytelnik odnajdzie nie tylko wiersze, próby dramatyczne i prozę (również do tej pory nie publikowane!), ale i rysunki kreślone przez Bursę na marginesach rękopisów, wycinków z gazet, w notesach. To pierwszy tak szeroki obraz twórczości, która – ponad sześćdziesiąt lat po śmierci Poety – po raz pierwszy może zostać odczytana w pełni.

Wojciech Bonowicz ( ur. 1967) – poeta, publicysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”. Opublikował kilka tomów poetyckich, m.in. „Pełne morze” (2006; Nagroda Literacka Gdynia 2007), „Echa” (2013) oraz „Druga ręka” (2017; oba były nominowane do Nagrody Nike i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej). Autor m.in. książek biograficznych o ks. Józefie Tischnerze („Tischner”, 2001, „Kapelusz na wodzie”, 2010), książek dla dzieci „Bajki Misia Fisia” (2012) i „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień” (2015), a także wywiadów-rzek z ks. Michałem Hellerem („Wierzę, żeby rozumieć”, 2016) oraz Wojciechem Waglewskim („Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”, 2017). Mieszka w Krakowie.

Komentarze...