O Witosie na Festiwalu Niepodległości
access_time 2018-11-19 03:52:00
Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości zaprasza na kolejne wydarzenie, odbywające się w ramach - towarzyszącego wyjątkowemu Jubileuszowi - VII Festiwalu Niepodległości. Będzie nim spotkanie autorskie z Romanem Głowackim, autorem książki „Wincenty Witos, współtwórca niepodległości 1874-1945: obrońca ojczyzny i chłopów”. Spotkanie odbędzie się w auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie w poniedziałek 19 listopada o godzinie 16:30. Wstęp na spotkanie jest oczywiście wolny.

Roman Głowacki to emerytowany pedagog, główny sprawca odrodzenia się ruchu strzeleckiego w naszym regionie. 

Dziś na emeryturze, ale długie lata uczył młodzież języka polskiego i historii w Wojniczu, Łysej Górze i Woli Radłowskiej, był pracownikiem Muzeum Wincentego Witosa, samorządowcem.  Jest również współautorem monografii o Wierzchosławicach, o gen. Marianie Kukielu oraz wielu historycznych artykułów popularyzatorskich i naukowych.

W roku 2016 został mu przyznany „Ryngraf Niepodległości”, wyróżnienie przyznawane przez przedstawicielu kilkudziesięciu organizacji społecznych wchodzących w skład Kapituły Festiwalu Niepodległości w Tarnowie. Uhonorowany został także Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność w opozycji demokratycznej w latach 80-tych. To wtedy współpracował z mecenasem Stanisławem Mierzwą - sekretarzem Wincentego Witosa oraz działał w Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa, a następnie w opozycyjnej Solidarności Wiejskiej. 

Komentarze...