"Płomienie" - arcydzieło z Korei. Tylko jeden raz w Millennium Studio
access_time 2019-01-04 03:35:00
14 stycznia w Kinie Millennium będzie można zobaczyć thriller "Płomienie", który jest koreańskim kandydatem do Oscarów 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Film zostanie pokazany na jednorazowym seansie w ramach cyklu Millennium Studio. Początek o godz. 20.30.

PŁOMIENIE

Reżyseria: Chang-dong Lee

Scenariusz: Chang-dong Lee, Jung-mi Oh

Obsada: Ah-in Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jeon

Zdjęcia: Kyung-pyo Hong

Muzyka: Mowg

Producenci: Korea Południowa

Gatunek: Thriller

Rok produkcji: 2018

Czas trwania: 148 min

Tytuł oryginalny: Beoning

Koreański kandydat do OSCARA 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny jest nowym filmem wybitnego koreańskiego reżysera Chang-donga Lee, który specjalnie dla tego projektu powrócił z emerytury.

Thriller „Płomienie” to luźna adaptacja opowiadania „Spalenie stodoły” Harukiego Murakamiego. W jednej z głównych ról występuje gwiazda serialu „The Walking Dead” - Steven Yeun.

Film prezentowany był w Konkursie Głównym 71. MFF w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę FIPRESCI. Został przez krytyków najwyżej ocenionym w historii festiwalowego pisma Screen Daily filmem, i otrzymał 3,8 punktów na 4 możliwe.

OPIS:

Jong-soo żyje z dorywczych prac w położonym niedaleko Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej miasteczku Paju. Pewnego dnia spotyka Hae-mi, dawną koleżankę z klasy. Idą na drinka, gdzie Hae-mi wyznaje, że lubiła Jong-soo, kiedy była młodsza, ale zawsze ją ignorował.

Dziewczyna opowiada koledze o bliskich planach podróży do Afryki i prosi go o karmienie kota, kiedy jej nie będzie. Następnego dnia para spotyka się w mieszkaniu Hae-mi, co kończy się namiętnym seksem. Niedługo potem Hae-mi wyjeżdża, zaś zakochanemu Jong-soo pozostaje snucie planów o wspólnej przyszłości.

Kilka tygodni później Jong-soo odbiera telefon od Hae-mi, która utknęła na trzy dni na lotnisku w Nairobi wskutek alarmu terrorystycznego. Dziewczyna prosi chłopaka, aby odebrał ją z lotniska następnego dnia.

Na lotnisku Hae-mi pojawia się w towarzystwie bogatego Bena, którego spotkała w Kenii. Po Bena zajeżdża porsche, a Hae-mi wybiera ekskluzywne auto przybysza zamiast brudnej ciężarówki Jong-soo.

Aby załagodzić niekomfortową sytuację, Ben zaprasza Hae-mi i Jong-soo na obiad. W designerskim mieszkaniu nowego znajomego Jong-soo na osobności wyraża Hae-mi wątpliwość co do zamiarów Bena...

NAGRODY I FESTIWALE:

Koreański kandydat do OSCARÓW 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Konkurs Główny, NAGRODA FIPRESCI, Nagroda Specjalna za scenografię "Vulcain de L'Artiste-Technicien"

2018 – ICS Awards – ICS Cannes Award

2018 – Nagrody Wielkiego Dzwonu, koreański odpowiednik Oscarów – najlepszy film (nagroda główna), nominacje: najlepszy reżyser, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy debiut aktorski żeński, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia

2018 – Buil Film Awards, Korea Południowa – najlepszy reżyser (nagroda główna), najlepsza muzyka (nagroda główna), nominacje: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy debiut aktorski żeński, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy ADANA – najlepszy film zagraniczny (nagroda główna)

2018 – Międzynarodowy Festiwal Scenarzystów Manaki Brothers – Golden Camera 300 (nagroda główna)

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Adelajdzie – najlepszy film zagraniczny (nominacja)

2018 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie – najlepszy film zagraniczny (nominacja)

2018 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium – najlepszy film zagraniczny (nominacja)

2018 – Kataloński Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sitges – Konkurs Główny

2018 - World Cinema Festiwal Filmowy w Amsterdamie – Konkurs Główny

KINO MILLENNIUM: 14 I 2019

Komentarze...