Ciepiela czy Koprowski? Druga tura w niedzielę
access_time 2018-11-02 05:00:00
Przed nami druga tura wyborów samorządowych. W najbliższą niedzielę, 4 listopada o fotel prezydenta Tarnowa ubiegać się będą: Roman Ciepiela z Koalicji Obywatelskiej i Kazimierz Koprowski z PiS.

Dwa tygodnie temu, w pierwszej turze, obecnie urzędujący prezydent otrzymał 18 496 głosów (42,68 %), natomiast Kazimierz Koprowski zdobył 14 532 głosów (33,53 %). Pojedynek o fotel prezydenta zapowiada się bardzo emocjonująco. Czeka nas identyczna dogrywka, jak 4 lata temu, kiedy to minimalnie lepszy okazał się Roman Ciepiela. Dziś również trudno wskazać zdecydowanego faworyta. 

Wyborcza niedziela będzie pracowita dla policjantów. Będą oni na terenie całego kraju prowadzić wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych. Celem policyjnych działań będzie głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.

Przed wyborami oraz do czasu ich zakończenia należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu przepisów prawa, mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów.

Funkcjonariusze w całym kraju będą reagować m.in. na:

  • naruszenie ciszy wyborczej,
  • uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym,
  • usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej
  • wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej,
  • uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania;
  • agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Komentarze...