IV Ogólnopolskie Dni Djembe
access_time 2018-09-28 06:24:00
Rusza IV edycja Ogólnopolskiego Dnia Djembe. W tym roku, po raz kolejny w Tarnowie odbędą się darmowe warsztaty z gry na tym instrumencie. Zostaną one zorganizowane w sobot 6 października, w Galerii Pasaż, umieszczonej na tarnowskim Rynku pod numerem 4. Zajęcia poprowadzą instruktorzy z niezłego cyrku, który współorganizuje tegoroczną edycję imprezy wraz z tarnowskim Biurem Wystaw Artystycznych.

Ogólnopolskie Dni Djembe to święto najpopularniejszego instrumentu etnicznego na świecie jakim jest zachodnio-afrykański bęben djembe. Ten stworzony w XIII wieku instrument stał się tak ważnym symbolem jakim w latach 60tych była gitara akustyczna. Znalazł on również nie małą liczbę użytkowników w Polsce.

Jest to też święto coraz liczniejszej społeczności osób, które w wolnym czasie grają w pojedynkę lub też spotykają się w grupach na zorganizowanych zajęciach lub spontanicznych bębniarskich meetingach. Głównym sposobem na grę w grupie jest tzw. drum circle. Jest to nowe pojęcie, oznaczające bębniarzy grających wspólnie w kręgu, ale coraz częściej stanowi również atrakcję w trakcie eventów firmowych, lub też jako świetna forma team buildingu.  W życiu codziennym jest to również nietypowa alternatywa dla tradycyjnego spędzania wolnego czasu. W jednym bębniarskim kręgu spotykają się ludzie w różnym wieku i profesji. Nieważne są status społeczny, wyznanie czy kolor skóry. Członkowie kręgu nie muszą się nawet porozumiewać w tym samym języku, ponieważ w tym czasie obowiązuje tylko muzyczny język djembe, który charakteryzują rytm oraz dobra zabawa.

Wydarzenie ODD (skrót od Ogólnopolskich Dni Djembe) to także święto dla instruktorów gry na bębnach djembe w całym kraju. Osoby te dbają o propagowanie bębnów djembe poprzez organizowanie warsztatów gry, koncertów i pokazów artystycznych. Wspólnie integrują się oni z uczestnikami imprez, aby ta była zawsze udana. Razem z innymi uczestnikami tworzą to święto wspólnie, gdyż słowo djembe w języku ludu Bambara wywodzi się od zdania „Anke djé, anke bé”, to znaczy: „razem w pokoju, w harmonii”.

W ciągu trzech poprzednich edycji projektu udział w nim wzięły setki miłośników Djembe. W ubiegłym roku, w trakcie 3 dni, w całej Polsce odbyło się ponad 50 spotkań w 38 miejscowościach.  Żeby wziąć udział w warsztatach nie potrzeba własnego instrumentu, gdyż organizator, firma niezły cyrk udostępnia własne bębny. Aby zapisać się na warsztaty, wystarczy wysłać wiadomość ze zgłoszeniem na adres maliowy: kontakt@niezlycyrk.pl, lub zadzwonić pod numer 512 217 636 i zarezerwować dla siebie miejsce i instrument. Start imprezy o godzinie 15.00.

Komentarze...