Debata „Tarnów miastem bez smogu. Czy to możliwe?”
access_time 2018-09-27 05:19:00
Czy jakość powietrza w Tarnowie jest rzeczywiście tak zła? Czy Tarnów może być miastem bez smogu? Co trzeba zrobić, by tak się stało? Wystarczy palić paliwem dobrej jakości, a może trzeba wymienić wszystkie stare piece? Może rozwiązaniem jest podłączenie wszystkich mieszkań do miejskiej sieci? Jakie są przepisy? Czy o smogu wiemy już wszystko? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy poniedziałkowej debaty organizowanej przez Urząd Miasta Tarnowa, MPEC Tarnów, LEIER oraz „Gazetę Krakowską”.

O tym, że jakość powietrza w Tarnowie jest tematem ważnym nikogo nie trzeba przekonywać. Smog szczególnie mocno daje się we znaki, gdy spadają temperatury. Z kominów domów i kamienic unoszą się wtedy kłęby sinego lub czarnego, duszącego dymu. Dlaczego więc wielu mieszkańców wciąż pali w piecach byle czym, świeżym drewnem, najgorszej jakości węglem, śmieciami, plastikiem? Dlaczego nie dostrzegają zagrożenia dla zdrowia? – To pytania, które nie mogą być niezauważone i pozostawione bez odpowiedzi, stąd pomysł debaty – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

W debacie „Tarnów miastem bez smogu. Czy to możliwe?” zaplanowanej na 1 października udział wezmą przedstawiciele miasta, firm, środowiska naukowego i medycznego: prezydent miasta Tarnowa Roman Ciepiela, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa Marek Kaczanowski, prezes MPEC Krzysztof Rodak, prezes LEIER Lesław Paciorek, dr inż. Marek Chyc z Zakładu Ochrony Środowiska PWSZ w Tarnowie, Sławomir Mikos ze Stowarzyszenia Powietrze Tuchów, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego Tomasz Pietrusiak oraz lekarz specjalista chorób płuc dr Irena Rajtar.

Komentarze...