Majowie - upadek cywilizacji 14 września w CSM [KONKURS]
access_time 2018-09-11 07:46:00
Centrum Sztuki Mościce zaprasza w piątek 14 września o godz. 19.00 na spotkanie z cyklu „Za horyzont domu” Majowie - upadek cywilizacji. Gośćmi specjalnymi będą Alicja Kubiak i Jan Kurzela - podróżnicy , autorzy książek i artykułów podróżniczych.

Tajemnice Majów

Starożytni Majowie byli najbardziej rozwiniętą cywilizacją Ameryki Środkowej. Ich osiągnięcia i umiejętności do dzisiaj zadziwiają naukowców. Stworzony przez nich kalendarz do dzisiaj uznaje się za najdokładniejszy na świecie Jak to się stało, że naród o tak ogromnej wiedzy i umiejętnościach nie przetrwał, mało tego wydaje się, że porzucił swoje miasta z dnia na dzień? To i inne wydarzenia zaintrygowały ich na tyle, że postanowili dokładnie przyjrzeć się ich cywilizacji, życiu codziennemu i wierzeniom. Przy okazji chcieli poznać też ich potomków i zobaczyć jak żyją Majowie współcześni. W czym różnią się od Tych Wielkich a w czym są podobni? O tym opowiedzą Dos Gringos, czyli Alicja Kubiak i Jan Kurzela.

Podczas spotkania poznasz starożytne miasta:

El Mirador - zakopany głęboko w dżungli gwatemalskiej, potężnej niegdyś fortecy Majów
Calakmul - znajduje się na terenie meksykańskiego Jukatanu. Znajdują się tu potężne piramidy, z czego jedna z nich jest największą do tej pory odkrytą w świecie Majów.
Uxmal  - i jego charakterystyczna architektura.
 
Co kryje w sobie Jukatan?

Ślady Cywilizacji Starożytnych Majów można znaleźć na terenie całego Jukatanu, w Gwatemali, Hondurasie i Belize.
O istnieniu wielu miast naukowcy doskonale wiedzą, jednak z różnych powodów, głównie finansowych, pozostają one nadal niezbadane. Dla przeciętnego turysty są to zwykłe wzniesienia czy pagórki porośnięte gęstą dżunglą, mało kto wie, co kryją w środku.


Współcześni Majowie
W co wierzą i czym się zajmują współcześni Majowie? W trakcie spotkania poznasz życie mieszkańców kilku współczesnych wiosek m.in. Zinancantan i San Juan deChalmula w Meksyku, czy Todos Santos w Gwatemali.
 
Alicja Kubiak i Jan Kurzela
Para gdańskich podróżników od ponad 16 lat podróżujących po świecie. Zawsze starają się to robić offroad. Interesują ich ginące kultury oraz bogactwo natury dlatego wybieraj miejsca mało uczęszczane przez turystów. Ona - filolog angielski, on - absolwent prawa. Podróżują aby zrozumieć świat i następnie opowiadać o nim. Autorzy książek podróżniczych i licznych artykułów o tej samej tematyce.
 
Centrum Sztuki Mościce
14 września 2018 r.  godz. 19.00   Sala Kameralna
Cena biletu: 15 zł
Sprzedaż biletów: on - line: www.csm.tarnow.pl i Kasa CSM
ul. Traugutta 1, 33 – 101 Tarnów

UWAGA KONKURS!

Chcesz wygrać podwójną wejściówkę na spotkanie z cyklu Za horyzont domu „Majowie – upadek cywilizacji”?

Wejdź na naszą stronę na Facebooku: przejdź do strony

Oznacz z kim chciałbyś pójść, udostępnij post oraz odpowiedz na dwa pytania: 

  • Jak nazywa się prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w Meksyku, ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata?
  • Główny bóg-stwórca w panteonie Majów to...?

Jeśli nie masz Facebooka, odpowiedź prześlij wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu na adres mailowy: konkurs@tarnow.net.pl w temacie wiadomości wpisz "Majowie – konkurs". 

Macie czas do czwartku 13 września, do godz. 10.00.

Komentarze...