Dziś kolejny koncert jazzowy na Rynku
access_time 2018-07-13 04:53:00
W lipcowe piątki tarnowski Rynek już po raz jedenasty rozkołyszą dźwięki jazzu tradycyjnego. Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” zaprasza na kolejny Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości. Impreza odbędzie się w ramach United Europe Jazz Festival. Sercem festiwalu będzie scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale liczne imprezy odbędą się również w klubie festiwalowym Bombay Music. Już tradycyjnie każdy z koncertów na Rynku zwieńczony będzie głośną i barwną paradą nowoorleańską z udziałem publiczności.

13 lipca, piątek

  • SOUTH SILESIAN BRASS BAND /Rybnik/
  • OLD TIMERS /Warszawa/
  • MISKOLC DIXIELAND BAND /Węgry/

Po koncertach parada nowoorleańska i jam session muzyków w Restauracja Bombay Music ok. 22.30.

South Silesian Brass Band  /Rybnik/

Zespół z 40-letnim stażem na polskiej scenie muzycznej. Został  założony przez Piotra Cupoka – klarnecistę i pianistę. Już w pierwszych latach swojej działalności wielokrotnie brał udział w organizowanym jeszcze w  warszawskiej „Stodole” festiwalu Old Jazz Meeting „Złota Tarka”, gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Od  kilku lat dzięki rosnącemu zainteresowaniu jazzem tradycyjnym SSBB zaktywizował swoją działalność  koncertową biorąc między innymi udział w kilku znaczących festiwalach jazzowych w Polsce, na Węgrzech,  w Czechach, na Litwie, Rosji i wielu innych. W rodzinnym Rybniku zespół jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego – plenerowej imprezy odbywającej się pod koniec sierpnia.

W listopadzie 2014r. ukazała się ich druga płyta „Tradicional Jazz Session 2” wydana przez BCD Records

Skład zespołu:

Adam Abrahamczyk – trąbka, wokal, Kuba Moroń – puzon, Daniel Bober – saksofon sopranowy, Tadeusz Petrow  – klarnet, saksofon, Elżbieta Skrzymowska  – skrzypce, wokal, Leszek  Furman – piano, Marian Siwicki – banjo, Piotr Rożankowski – bas, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja 

Old Timers

W polskim jazzie tradycyjnym Old Timers jest symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” – imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jambore. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum.

Następne lata to pasmo sukcesów. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występował by zespół OLD TIMERS . W 1975 r. zespołowi została wręczona Złota Płyta Polskich Nagrań za album „ Old Timers with Sandy Brown” W 1980r. zespół odbył wielomiesięczne tourne po krajach byłego ZSRR pod nazwą „Gwiazdy Jazzu” oraz uczestniczył w festiwalu „Jazz Yatra” w Bombaju i Kalkucie.

Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Wild Bill Davison, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nkolas, Benny Waters i inni Poza występami scenicznymi , wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów jak: „Był jazz”, „Va Bank” czy „Seksmisja”. Uczestniczył także w realizacji spektaklu „Opera za trzy grosze” w Warszawskim Teatrze Ateneum, oraz w licznych programach telewizyjnych W ponad 40 letniej działalności skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy.

W kwietniu 2006 zespół nagrał płytę „Swing Thad Music” która została dołączona do listopadowego wydania „Jazz Forum” Nagranie to zebrało wiele znakomitych recenzji. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” „Old Timers” został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju.

Skład zespołu:

Zbigniew Konopczyński – puzon, Janusz Kwiecień – klarnet, Wojciech Kamiński – piano, Andrzej Zielak – kontrabas, Paweł Tartanus – banjo, Bogdan Kulik – perkusja

Miskolc Dixieland Band

To jeden z najbardziej znaczących zespołów jazzowych na Węgrzech. Powstał w 1990 roku. Ich repertuar łączy w sobie znane dixielandowe hity i standardy jazzowe, które w oryginalnych aranżacjach Miskolc Dixieland Band brzmią wyjątkowo.

Zespół występuje na największych węgierskich festiwalach dixielandowych, gdzie jest doceniany zarówno przez publiczność, jak i muzyków.

Miskolc Dixieland Band miał okazję muzykować także w Europie, m.in. na Birmingham Jazz Festival w Wielkiej Brytanii, Marbella Jazz Festival w Hiszpanii, czy Euro Jazz Festival we Francji.

W swojej karierze występował ze znanymi węgierskimi muzykami i światowej sławy solistami, takimi jak Joe Muranyi (USA). Każdego roku zespół daje blisko 80 koncertów.

Komentarze...