W Tarnowie powstaje batalion 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
access_time 2018-07-04 07:39:00
Pod koniec czerwca w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono rolę i zadania Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie obronnym państwa oraz etapy formowania 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Terenowych Organów Administracji Państwowej i Wojskowej, dowództwa 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele służb mundurowych układu pozamilitarnego, Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A, Grupy Azoty S.A w Tarnowie, PERN Wola Rzędzińska, władze samorządowe powiatu tarnowskiego, dyrektorzy szkół z klasami o profilu mundurowym oraz organizacje proobronne. 
- 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej przeznaczona jest do przygotowania i prowadzenia działań taktycznych w stałym rejonie odpowiedzialności w czasie pokoju, kryzysu oraz wojny, w tym realizacji zadań w ramach reagowania kryzysowego – mówił Dowódca 11 MBOT płk Krzysztof Goncerz.
Podczas konferencji wskazano obszary współpracy pomiędzy samorządem, przedsiębiorcami oraz Wojewódzkim Sztabem Wojskowym i Wojskowymi Komendami Uzupełnień w zakresie promocji i naboru ochotników do 11 MBOT. W drugiej części spotkania, uczestnicy zapoznali się z ofertą Zakładów Mechanicznych z Tarnowa. Mieli również okazję strzelać z najnowszych rodzajów broni w mobilnej strzelnicy kontenerowej. Z kolei w Klikuszowej członkowie organizacji Strzelec i Devil Dogs zaprezentowali pokaz dynamiczny działań taktycznych, a grupa rekonstrukcyjna 5 pułku strzelców konnych pokaz musztry kawaleryjskiej. Na zakończenie konferencji zapoznano jej uczestników z uzbrojeniem występującym na wyposażeniu pododdziałów WOT.

Docelowo tarnowski Batalion Obrony Terytorialnej ma liczyć 704 osoby. Jego siedzibą będzie część biurowca po dawnej siedzibie Zakładów Mechanicznych przy ulicy Kochanowskiego, w której na co dzień ma urzędować około 70 żołnierzy zawodowych. Tarnowska WKU już rozpoczęła formowanie pierwszych ochotników. Szkolenia mają się odbywać w okolicach Tarnowa. Terytorialsi muszą przejść co najmniej jedno weekendowe szkolenie w miesiącu. Miesięcznie za szkolenie i dyspozycyjność będą otrzymywać około 500 złotych. 

Fot. Mat. WOT

Komentarze...