Tarnów wysoko w Rankingu Zdrowia Polski
access_time 2018-05-28 15:00:00
Miasto Tarnów zajęło wysoką, czwartą lokatę w grupie miast na prawach powiatu w IV edycji Rankingu Zdrowia Polski, przeprowadzonym przez Dziennik Gazetę Prawną. W konkursie na najzdrowszy samorząd uczestniczyło 46 powiatów oraz 27 miast na prawach powiatu. Badanie wykonane zostało w oparciu o trzy kategorie.

Pierwsza z nich opisuje zaplecze medyczne, czyli potencjał zdrowotny m.in. liczbę szpitali, w których organem założycielskim jest samorząd oraz osiągnięty wynik finansowy szpitala, liczbę przychodni i ich wyposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny, liczbę poradni, liczbę łóżek szpitalnych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, zasoby kadrowe, liczbę zespołów ratowniczych, dane dotyczące programów polityki zdrowotnej i programów dofinansowania walki ze smogiem, finansowanie form aktywności fizycznej mieszkańców oraz wydatki własne miasta na ochronę zdrowia. 
Druga kategoria obejmuje ocenę stanu zdrowia mieszkańców na podstawie wskaźników takich jak średnia długość życia, liczba żywych urodzeń na tysiąc mieszkańców, umieralność noworodków, umieralność na tysiąc mieszkańców, umieralność według przyczyn.
W trzeciej kategorii wzięto pod uwagę dostępność pacjentów do wybranych świadczeń zdrowotnych. Analizowano w szczególności dane, dotyczące średniego czasu oczekiwania na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, średniego czasu oczekiwania na wizytę u lekarzy różnych specjalności oraz na wykonanie badań diagnostycznych (m. in. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego). Badany był także średni czas oczekiwania na wykonanie niektórych procedur szpitalnych (np. usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, koronarografii) oraz na przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Wśród miast najlepszy wynik uzyskał Białystok (312 punktów), drugie miejsce zajęły Kraków (301 punktów), trzecie miejsce Elbląg i Lublin (296 punktów). Na kolejnym czwartym miejscu znalazły się Tarnów i Warszawa (291 punktów). Wśród powiatów na pierwszym miejscu uplasował się powiat tatrzański, na drugim powiat bielski (woj. podlaskie), a trzecia lokata przypadła powiatom augustowskiemu i gorlickiemu.

Komentarze...