Balonowy piknik w stylu retro
access_time 2018-05-25 11:04:00
W niedzielę, 27 maja w godz. 14.00 - 19.00 w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego na terenach zielonych przy CSM odbędzie się balonowy piknik w stylu retro z minilotniskiem przygotowanym przez Mościcki Klub Balonowy.

Przy Centrum Sztuki Mościce odbędzie się balonowy piknik w stylu retro w 85. rocznicę powstania Mościckiego Klubu Balonowego. Oprócz animatorów w strojach z epoki, gier i zabaw zostanie stworzona symulacja niewielkiego lotniska aeroklubowego.

W programie pikniku zaplanowano:

  • ekspozycje sprzętu lotniczego, będzie można obejrzeć symulatory lotu, żyroskopy, rakiety, a także balonowy trening pokazowy,
  • na uczestników będą czekać gry i zabawy lotnicze – w hangarach i plenerze,
  • nie zabraknie pokazów w locie pilotów Mościckiego Klubu Balonowego i prezentacji oryginalnego szybowca Foka 4, 
  • chętni będą mogli odbyć zajęcia z instruktorem, poznać działanie systemów zasilania i palników balonów na ogrzane powietrze, a także pod jego czujnym okiem samodzielnie obsłużyć sprzęt,
  • gry i zabawy dla dzieci.
     

Balonowy piknik organizowany jest w ramach XX edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Małopolskie Dni Dziedzictwa to blisko 240 zabytków udostępnianych zwiedzającym podczas wszystkich edycji, galerie zdjęć, bibliografie, informacje o lokalizacji i dostępności dla turystów oraz wiele ciekawych materiałów dodatkowych. W majowy weekend, kilkanaście wyselekcjonowanych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, niezwykłe historie, inspirujące spotkania i pełni pasji przewodnicy – to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zabytków Małopolski.

Urodziny Mościckiego Klubu Balonowego miały miejsce w 1933 roku, dokładnie 3 maja. Po triumfalnej paradzie sportowej z okazji święta ogólnonarodowego i inauguracji sezonu sportowego w Mościcach, w nowo uruchomionej hali sportowej przy lampce wina odbyło się spotkanie działaczy Towarzystwa Sportowego "Mościce" z dyrektorem generalnym Państwowej Fabryki Związków Azotowych - Eugeniuszem Kwiatkowskim. To właśnie w Mościcach powstał drugi, co do wielkości w Polsce i ceniony w Europie, Mościcki Klub Balonowy. Klub eksploatował cztery balony i zrzeszał najlepszych inżynierów i aeronautów z całej Polski. Dzisiaj stowarzyszenie to zrzesza pilotów, personel naziemny i pilotów seniorów. 

Komentarze...