Ogłoszono laureatów Startup Award i Robot Show
access_time 2018-04-18 17:41:00
Sto tysięcy złotych dla startupu Outlet Spożywczy, minimalizującego marnowanie żywności, dziesięć tysięcy dla robota, który będzie mógł zastąpić ludzi przy badaniach inspekcyjnych wodociągów.

Sto tysięcy złotych dla startupu Outlet Spożywczy, minimalizującego marnowanie żywności, dziesięć tysięcy dla robota, który będzie mógł zastąpić ludzi przy badaniach inspekcyjnych wodociągów – to werdykt kapituły konkursów Startup Award i Robot Show, rozstrzygniętych podczas uroczystej gali, kończącej 11. Forum Inwestycyjne w Tarnowie. Nagrody ufundowali współgospodarze Forum - miasto Tarnów oraz Instytut Studiów Wschodnich.

Do konkursu Startup Award zgłosiły się projekty, oferujące nowatorskie i innowacyjne rozwiązania w branży medycznej, telemedycznej, technicznej, teleinformatycznej, big data, smart city, software i hardware. W tym roku było ich rekordowo dużo, bo aż 116. Spośród nich analitycy wybrali i zaprosili do zaprezentowania się w Tarnowie 87.

Wyróżniony główną nagrodą Outlet Spożywczy to platforma internetowa do handlu artykułami spożywczymi, którym kończy się data ważności. Jego twórca, Michał Nowak podkreśla, że w Polsce każdego roku marnowane są ogromne ilości jedzenia. - To olbrzymi problem. Co trzeci produkt spożywczy nie trafia na stół, tylko do śmietnika. A z drugiej strony mamy w Polsce dwa i pół miliona ludzi, żyjących w ubóstwie. Outlet Spożywczy łączy te grupy, pośrednicząc między producentami i hurtownikami, mającymi duże ilości towaru z kończącą się datą ważności, a firmami, które są w stanie szybko zużyć żywność, takimi jak cateringi zakładowe czy restauracje. Firmy odkupują od właścicieli towar w niższej cenie, a jeżeli nie uda się go sprzedać, żywność, również za pośrednictwem Outletu, trafia do organizacji pożytku publicznego, takich jak Caritas czy Bank Żywności. - Robimy wszystko, żeby jedzenie się nie marnowało – mówi Michał Nowak. W ubiegłym roku Outlet „uratował” 20 ton żywności. Dzięki otrzymanej w Tarnowie nagrodzie będzie mógł rozpocząć działalność również na rynkach zagranicznych.

Oprócz nagrody głównej w konkursie Startup Award wręczono też wyróżnienia. Dwa startupy z Małopolski - STEC ROBOTICS specjalizujący się w automatyce i Sinterit, produkujący drukarki 3D – zostały nagrodzone przez prezydenta Tarnowa. Nagrody to wyjazdy na targi w Monachium i w Hanowerze. Sinterit zdobył również jedno z dwóch wyróżnień przyznanych przez firmę Microsoft, partnera Forum. Drugim laureatem został startup DDOB, łączący społeczność twórców internetowych, a nagrody to dostęp do sztucznej inteligencji Microsoftu i udział w jednym z jego programów. Instytut Wschodni wyróżnił sześć startupów – Dandelion, STEC ROBOTICS, Sinterit, Exal Bone, DDOB i AnyMind - zaproszeniem do zaprezentowania się na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Trzy startupy, reprezentujące branżę medyczną – Laparo, diCella i Telmedi.co - będą miały swoje prezentacje podczas obrad Forum Ochrony Zdrowia, które jest integralna częścią spotkania w Krynicy. Publiczność, śledząca prezentacje projektów, wybrała w głosowaniu startup Lokalizator Notione. On również zaprezentuje się na krynickim Foum.

Z kolei główną nagrodę konkursu Robot Show 2018, dziesięć tysięcy złotych, otrzymali trzej studenci Politechniki Poznańskiej, twórcy czteronożnego dynamicznego robota krocząco – skaczącego. Urządzenie będzie mogło w przyszłości zastąpić ludzi przy badaniach inspekcyjnych przewodów wodociągów i podziemnych kanałów. Robot potrafi, w zależności od potrzeb, chodzić i skakać. Łukasz Antczak, Jakub Matyszczak i Jakub Bartoszek pracowali nad jego prototypem blisko rok, a projekt to odpowiedź na potrzeby firmy, która miała problem z monitorowaniem stanu wodociągów, bo roboty stosowane dotychczas nie spełniały tego zadania. - Mogę zapewnić, że dobrze spożytkujemy tę nagrodę i za rok nasz robot przyjedzie tutaj jeszcze lepszy – zapewnia Jakub Matyszczak i dodaje, że prototyp zyska hermetyczną obudowę i wodoodporność, a to wymaga dużych nakładów finansowych.

Na konkurs Robot Show wpłynęło w tym roku 20 zgłoszeń. Ocenie podlegały kreatywność, pomysł, zaawansowanie technologiczne i możliwość komercjalizacji oraz potencjał wdrożeniowy projektów. Ogłaszając wynik, profesor Stanisław Kowalski, rektor Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie podkreślał, że wszystkie zaprezentowane rozwiązania były bardzo inteligentne i prezentowały wysoki poziom.

Komentarze...