Mnóstwo pomysłów na ferie w Małopolsce
access_time 2018-02-06 11:47:00
Choć uczniowie z niektórych regionów Polski już teraz mogą cieszyć się feriami, najmłodsi z Małopolski muszą na nie jeszcze nieco trochę zaczekać – wystartują one 12 lutego. Dla wszystkich tych, którzy nie mają jeszcze pomysłu na zimowy wypoczynek, przygotowaliśmy kilka propozycji instytucji kultury Województwa Małopolskiego. Jedno jest pewne – w całym regionie nie będzie można narzekać na nudę!

Sporo atrakcji w stolicy regionu

Wiele ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu uczniowie z Małopolski znajdą w Krakowie, gdzie pracownicy Cricoteki przygotowują półkolonie, podczas których instytucja ta zamieni się w… specjalną maszynę do grania. Przez całe dwa tygodnie najmłodsi będą tam m.in. budować teatralny plac zabaw oraz spędzać wiele godzin na twórczych grach, zabawach i wspólnym wymyślaniu interesujących historii. A to wszystko zostanie przygotowane za pomocą najróżniejszych technik – plastycznych, ruchowych oraz dźwiękowych, tak aby każdy znalazł coś dla siebie.

Natomiast uczniowie, którzy interesują się historią naszej ojczyzny oraz regionu, podczas półkolonii organizowanej przez Muzeum Armii Krajowej będą mogli osobiście spotkać się ze świadkami historii II wojny światowej. Podczas tych wyjątkowych spotkań na pewno nie zabraknie interesujących opowieści, dzięki którym będzie można lepiej poznać realia okupacji oraz dzieje polskiego podziemia. Co jeszcze czeka na młodych miłośników historii? Oczywiście, mnóstwo interesujących warsztatów i gier (nie tylko historycznych).

To jednak nie jedyne atrakcje, na które można liczyć w Krakowie. Wiele ciekawych warsztatów odbędzie się też w krakowskim Muzeum Etnograficznym. To właśnie tam, codziennie, przez całe ferie będą organizowane wyjątkowe zajęcia, podczas których młodzi Małopolanie odwiedzą niedostępne dla zwiedzających zakamarki, dowiedzą się co kryją muzealne magazyny, a później – wspólnie stworzą własną mini wystawę, która będzie przezentowana przez całe ferie. A kto wie, być może dzięki temu za kilkanaście lat sami zechcą zostać muzealnikami?

W Zakopanem zainspiruj się góralszczyzną

Każdy z nas wie, że Zakopane to zimowa stolica Polski, do której co roku chętnie przyjeżdżają amatorzy białego szaleństwa, aby zaznać frajdy jazdy na nartach czy snowboardzie. W tym roku warto jednak udać się też na zajęcia organizowane przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Dzięki nim będzie można wrócić z ferii w rodzinne strony z wyjątkowymi pamiątkami. Jakimi? Chociażby wykonanymi własnoręcznie na warsztatach koralami oraz biżuterią inspirowaną motywami etnograficznymi i przyrodą Podhala. Na pewno przez lata będą one przypominać o wspaniałych feriach spędzonych w Zakopanem.

Na ziemi tarnowskiej stwórz międzypokoleniowy kolaż

  • Centrum Sztuki Mościce 

Rodzinne fotografowanie to z kolei ciekawa propozycja Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, do którego w ferie będzie można przyjść wraz z rodzicami, babcią czy dziadkiem, aby wspólnie uczyć się trudnej sztuki fotografowania. A zadań będzie co niemiara, w tym chociażby wspólne wywoływanie zdjęć w ciemni, aranżacja profesjonalnego studia fotograficznego czy stylizowanej sesji zdjęciowej. Do tego spotkania z profesjonalnymi fotografami chociażby na temat tego jak obrabiać zdjęcia za pomocą profesjonalnych programów komputerowych.

A wiadomo przecież, że ferie przyjemnie jest spędzić z kimś bliskim i... to nieprawda, że z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciach!

  • Zimowe ferie w Solskim

Rozśpiewane ferie to propozycja dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Przygotują i poprowadzą je muzycy Sławomir Ramian i Piotr Niedojadło oraz pedagog Edyta Kożuch. W trakcie zajęć najważniejsza będzie dobra zabawa, w grupie rówieśników, ze znanymi i lubianymi, bajkowymi melodiami. A w to wszystko, wplecione zostaną różnorakie zadania, takie jak rozśpiewki, praca z głosem, analiza tekstu piosenki, ruch sceniczny, praca z akompaniatorem, które pozwolą na przygotowanie „Bajkowego koncertu” dla rodzin uczestników. Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 14 688 32 87, 784 976 025

  • Kreatywna Akademia Zimowa

Podczas rozpoczynających się za trzy tygodnie ferii zimowych, uczniowie tarnowskich szkół podstawowych będą mogli wziąć udział w zajęciach Kreatywnej Akademii Zimowej, organizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Ilość miejsc jest ograniczona, w związku z tym o przyjęciu do Akademii decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje uzyskać można w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Brodzińskiego 14 (I piętro) oraz pod numerem telefonu 655-99-95.

  • Biblioteka Publiczna 

„Tarnów - szlakiem tajemnic i ciekawostek”
W trakcie bibliotecznych spotkań poznamy historię i różne tajemnice naszego rodzinnego miasta Tarnowa. 
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, poniedziałki, środy, piątki, godz. 11.00 - 12.00

„Randka w ciemno… z książką, czyli 14 tajemniczych książek na 14 lutego”
Na każdego czytelnika, który tego dnia odwiedzi Dział dla Dzieci i Młodzieży będą czekały tajemnicze, owinięte w szary papier, ozdobione czerwonymi serduszkami pozycje książkowe. Chętni będą mogli rozpakować książki dopiero w domu. Mamy nadzieję, że ta randka z książką będzie udana.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 14 lutego, w godzinach pracy działu.

„Wszystko… GRA”
Gry planszowe w bibliotece. Oferta skierowana do dzieci, młodzieży i całych rodzin. 
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, poniedziałki, wtorki, czwartki, godz. 10.00-14.00; 
środy, piątki, godz. 10.00 – 16.00

„W krainie uśmiechniętej książki”
Głośne czytanie, gry i zabawy dla najmłodszych. 
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, środy, piątki, godz. 11.00 – 14.00

„Zimowe figurki modelinowe”
Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem modeliny. 
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, wtorki, czwartki, godz. 14.00 – 16.00

„Najpiękniejsza zimowa widokówka”
Zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży (7 – 14 lat), zakończone mini-konkursem plastycznym z nagrodami. 
Filia nr 1, ul. Gumniska 28, 23 lutego, godz. 11.00 – 14.00

„Zimowe fantazje” 
Zajęcia plastyczne dla dzieci z wykorzystaniem techniki origami i collage. 
Filia nr 5, ul. Ks. Bajdy 27, poniedziałki, czwartki, godz. 9.30 – 10.30 (prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa, tel. 14 656 09 60)

„W krainie gier i zabaw” 
Gry planszowe, układanki edukacyjne, puzzle, gry multimedialne. 
Filia nr 5, ul. Ks. Bajdy 27, wtorki, piątki, godz. 11.00 – 12.00

„Ferie biblioteczne – gry i zabawy bajeczne”
Rebusy, krzyżówki, łamigłówki tematycznie związane z feriami, zimą i biblioteką. Gry i zabawy będą powiązane z literaturą - bajką i baśnią, dobraną do wieku dzieci. 
Filia nr 8, ul. Traugutta 1, 13 – 16 lutego, godz. 10.00 – 12.00

„Z biblioteką weselej!”
Blok zabaw plastycznych inspirowanych bajkami i opowiadaniami o tematyce zimowej. Pokażemy jak twórczo, ciekawie i mądrze wykorzystać czas wolny. Będziemy wykonywać przedmioty z masy solnej i masy papierowej, a jako podsumowanie zajęć zrobimy wspólnie dużą biblioteczną maskotkę.
Filia nr 9, ul. Krzyska 116, wtorki, środy, czwartki, piątki, godz. 11.00 - 12.30

„O(graj) bibliotekarza!”
Jeśli o kurach wiesz wszystko, jeśli znasz się na recyklingu, a wiadomości o Polsce masz w najmniejszym palcu, to przyjdź na pojedynek z bibliotekarzem.  
Filia nr 12, ul. Klikowska 6, 14 i 21 lutego, godz. 12.00

Puzzlomania
Każdego dnia, o każdej porze, kiedy tylko otwarta jest Filia nr 12, zapraszamy wszystkich, którzy lubią układać puzzle. W widocznym miejscu wystawiony będzie stolik, a na nim części układanki. Każdy może się zatrzymać i ułożyć puzzle.
Filia nr 12, ul. Klikowska 6, codziennie w godzinach pracy filii

„Wygrać olimpiadę” 
Gry planszowe, dzięki którym dzieci będą mogły rywalizować w różnych dyscyplinach olimpijskich.
Filia nr 18, ul. Romanowicza 38B, wtorek i czwartek godz.: 11.00 – 12.00
 

Szukasz więcej propozycji?

Mnóstwo innych pomysłów na zimowy wypoczynek można znaleźć na stronach internetowych instytucji kultury Województwa Małopolskiego. To jednak nie wszystko – z myślą o feriach Województwo Małopolskie przygotowało też specjalny serwis... Malopolska na ferie. Można w nim znaleźć wiele propozycji placówek z całej Małopolski, które na jego łamach na bieżąco dodają nowe pomysły na spędzenie wolnego czasu przez najmłodszych.

(Źródło: Biuro Prasowe UMWM)

Komentarze...