„Spotkanie z Artystą”- Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Tomasz Tokarczyk – promocja płyty „Per Due Donne”
access_time 2017-11-17 14:15:00
18 listopada 2017 o godz. 17.00 Opera Krakowska zaprasza na kolejne „Spotkanie z Artystą”. Tematem rozmowy będzie promocja płyty „Per Due Donne”, którą nagrali artyści Opery Krakowskiej: Katarzyna Oleś-Blacha i Monika Korybalska z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Solistki Opery Krakowskiej są laureatkami prestiżowej nagrody „Ars Quaerendi” w kategorii „Mistrz i Uczeń” (2014 r.), przyznawanej za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury, a jej fundatorem jest Sejmik i Zarząd Województwa Małopolskiego. Gościem spotkania, obok solistek, będzie Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej, a rozmowę poprowadzi Katarzyna Sanocka. W trakcie spotkania, artystki zaśpiewają m.in. wybrane utwory z płyty.

„Per Due Donne” to efekt pracy mistrzyni i uczennicy - artystek, które łączy doskonałe muzyczne porozumienie. Katarzyna Oleś-Blacha to sopranistka koloraturowa, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie i pedagog tej uczelni. Kunszt wokalny doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich i interpretacyjnych u znamienitych pedagogów i śpiewaków. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali wokalnych. Artystka ma w swoim bogatym dorobku ponad 30 pierwszoplanowych ról operowych i operetkowych, które prezentowała
w 50 różnych realizacjach teatrów operowych w Polsce i zagranicą. Prowadzi warsztaty wokalne oraz kursy mistrzowskie dla młodzieży oraz młodych adeptów wokalistyki. Z kolei Monika Korybalska jest mezzosopranistką, absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu dr hab. Katarzyny Oleś-Blacha (dyplom z wyróżnieniem). Jeszcze przed rozpoczęciem studiów wokalnych, w 2006 roku, zadebiutowała w polsko
– holenderskiej produkcji „Czarodziejskiego fletu” W. A. Mozarta. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i laureatką nagród i wyróżnień w dziedzinie wokalistyki.
W nagraniu płyty śpiewaczkom towarzyszyła Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, kierownika muzycznego krakowskiej sceny, dla której przygotował niezliczoną ilość premier i spektakli. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi m.in. z Filharmonią Narodową oraz Warszawską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Teatrami Wielkimi w Poznaniu i w Łodzi oraz Operą Narodowej w Bratysławie. Od 2013 jest gościnnym dyrygentem Teatru Opery i Baletu w Czelabińsku (Rosja). W swoim dorobku ma nagrania telewizyjne oraz nagrania muzyki filmowej i teatralnej. Na płycie „Per Due Donne” znalazły się duety z oper: Vincenza Belliniego, Léo Delibesa, Gaetana Donizettiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioacchina Rossiniego i Richarda Straussa.

Spotkanie odbędzie się w Sali Kameralnej Opery Krakowskiej. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Opery.

FOT. Ryszard Kornecki

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A