Jak Małopolska walczy z cyberzagrożeniami?
access_time 2017-10-18 16:13:00
W dzisiejszym świecie internet jest wszechobecny i dostępny dla każdego. Z jednej strony stanowi niezaprzeczalne źródło wiedzy i informacji, z drugiej stwarza ogromne zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dostrzegając ogrom tych niebezpieczeństw, z myślą o najmłodszych oraz, aby edukować nauczycieli i rodziców Województwo Małopolskie od pięciu lat realizuje program przeciwdziałający zagrożeniom w sieci, a od początku 2017 roku program zapobiegający uzależnieniom w tym obszarze.

Niemal wszystkie dzieci, bo aż 98%, każdego dnia korzysta z internetu. Niestety aż 74% z nich nie zdaje sobie sprawy, że w sieci oprócz informacji, gier czy filmów czyha wiele zagrożeń. Rodzice czy nauczyciele również nie zawsze wiedzą, jak bardzo wirtualny świat może być niebezpieczny dla ich podopiecznych. Stąd pomysł, by jak najszerzej edukować w tym zakresie i uświadamiać, jakie niebezpieczeństwa niesie cyberprzestrzeń. Posiadając tę wiedzę możemy skutecznie zapobiegać wielu niebezpieczeństwom i chronić nasze dzieci – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. 

I dodaje: - Dlatego od 2012 roku wraz z Komendą Wojewódzką Policji oraz Naukową i Akademicką Siecią Komputerową realizujemy projekt „Zagrożenia w sieci - profilaktyka, reagowanie”. Ale to nie wszystko. Obserwując skalę zagrożenia, w tym roku zainicjowaliśmy kolejne przedsięwzięcie „Uzależnienia w sieci”.  

Cyberzagrożenia i przestępstwa internetowe

Do najczęściej występujących obecnie cyberzagrożeń i przestępstw internetowych należą przede wszystkim: cyberbulling (prześladowanie innych za pomocą internetu i urządzeń elektronicznych), grooming (działania podejmowane w sieci w celu zaprzyjaźniania się z dziećmi i późniejszego ich seksualnego wykorzystania) czy stalking (powtarzające się nagabywanie i prześladowanie drugiej osoby). Każdego roku doświadcza ich w wirtualnej przestrzeni coraz liczniejsza grupa, zwłaszcza młodych ludzi. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie są świadomi zagrożeń płynących z powszechnie dostępnego internetu, a sami sprawcy – będąc anonimowi – czują się bezkarni.

Programy przeciwdziałające uzależnieniom i zagrożeniom w sieci

Dostrzegając szereg niebezpieczeństw związanych z aktywnością w sieci Województwo Małopolskie od 2012 roku realizuje program „Zagrożenia w Sieci - profilaktyka, reagowanie”, dzięki któremu dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych mogą dowiedzieć się, co groźnego może spotkać je w internecie i w jaki sposób mogą tego uniknąć. Dzięki temu programowi do końca 2016 roku przeszkoleni policjanci przeprowadzili w sumie 12 428 spotkań edukacyjnych z zakresu przeciwdziałania „cyberzagrożeniom” w szkołach podstawowych na terenie całej Małopolski. W tych spotkaniach uczestniczyło 259 576 uczniów, 40 990 rodziców oraz 18 154 nauczycieli. Programem objęto 1425 szkół podstawowych. Natomiast w 2017 roku program realizowano już we wszystkich szkołach podstawowych w Małopolsce, czyli w 1459 placówkach. Dotychczas na jego realizację Województwo Małopolskie przeznaczyło ponad 1 mln zł.

Ale to nie wszystko. Obserwując nieustanną potrzebę prowadzenia działań prewencyjnych i edukacyjnych, od początku 2017 roku w Małopolsce jest realizowany kolejny program. Inicjatywa pn. „Uzależnienia w sieci” jest skierowana zwłaszcza do tych, którzy sprawują pieczę nad najmłodszymi, czyli do rodziców i nauczycieli.

To właśnie oni powinni zwrócić szczególną uwagę na to, ile czasu ich pociechy spędzają przed komputerem i jakie strony przeglądają - również na tabletach czy smartfonach, z którymi dzieci właściwie się nie rozstają. A stąd już krótka droga od uzależnienia. To na dorosłych spoczywa więc obowiązek wnikliwego sprawdzania, co w sieci robi ich dziecko i z kim nawiązuje znajomości.

Również duży wpływ na kształtowanie właściwych postaw w internecie mają nauczyciele. To właśnie z myślą o nich zorganizowano konferencję „W sieci cyfrowych zagrożeń i uzależnień” połączoną z warsztatami, podczas których pedagodzy dowiedzieli się m.in. jakie są największe zagrożenia związane z aktywnością w sieci ich podopiecznych oraz co zrobić, by ustrzec dzieci przed cyberzagrożeniami. Konferencja, na którą zaproszono nauczycieli szkół podstawowych spotkała się z ich dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem. Już za dwa tygodnie – 27 października, takie spotkanie zostanie zorganizowane dla kadry pedagogicznej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Źródło: Biuro Prasowe UMWM

Komentarze...