Dni Dawcy z DKMS dla chorej Asi i innych
access_time 2017-10-20 06:35:00
W dniach od 20 do 22 października w Tarnowie, Żabnie i Radłowie odbędą się Dni Dawcy Szpiku. Rejestracje potencjalnych dawców będą odbywać się w PWSZ, tarnowskich szkołach średnich, Galerii Gemini, Tarnovi i Centrum Sztuki Mościce. Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji!

Wielu ludzi słysząc zdanie typu "Zostań dawcą szpiku..." reaguje odruchowo: nie, to boli, to nie dla mnie, nie poradzę sobie itp. Wciąż panują stereotypy odstraszające, a zarazem odbierające chorym szansę na nowe życie. Może przytoczę argument najczęściej używany, jako wymówka. "Szpik kostny pobierany jest z kręgosłupa i zabieg może spowodować paraliż". Bzdura!

Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych; peryferyczne pobranie (czyli z obiegu krwi), które stosowane jest w około 80 proc. przypadkach oraz pobranie ze szpiku kostnego (nie rdzenia kręgowego!) z talerza kości biodrowej.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza - białaczka. Dziś mogę to być ja, jutro Ty. Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość powagi sytuacji. Zrozumieć, jak ważne jest aby w banku potencjalnych dawców było coraz więcej osób. Obecnie zaledwie 1/3 osób chorych znajduje zgodnego genetycznie dawcę. Prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego wynosi 1 do 20 tys. aż od 1 do kilku milionów. W nas nadzieja, aby te statystyki się poprawiły.

Gorąco zachęcamy wszystkich do rejestracji podczas zbliżających się Dni Dawcy w Tarnowie i Radłowie. Pamiętajcie, jednak aby podjąć tę decyzję świadomie, ponieważ, jeśli zadzwoni kiedyś do Was pracownik DKMS Polska z informacją, że możecie uratować komuś życie, a wy wycofacie się ze swojej deklaracji odbierzecie tej chorej osobie ostatnią nadzieję.

21 i 22 października Radłów Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w godz. 9:00 - 17:00.

21 i 22 października Żabno Galeria Żabno, Nowoczesne Centrum Stomatologiczne w godz. 9:00 - 17:00

Komentarze...