Wystawa Światosława Karwata w BWA
access_time 2017-09-19 05:06:00
Galeria Miejska BWA w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy Światosława Karwata. Wystawa jest nagrodą w Konkursie „Salon Wiosenny” organizowanym przez BWA. Wernisaż odbędzie się w najbliższy czwartek, 21 września, początek o godz. 18:30, wstęp wolny.

Światosław Karwat (ur. 1964, w Tuchowie) absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1992, w pracowni prof. Mariana Koniecznego). Po ukończeniu studiów współpracując z Bogdaną Ligęzą-Drwal, wprowadzając nowe rozwiązania projektowe i technologiczne stworzył kilkadziesiąt realizacji tzw. sakralnych w różnych miejscach w Polsce i na Ukrainie.

Jest autorem pierwszego i dotąd jedynego obelisku upamiętniającego Pierwszy Transport do KL Auschwitz, na którym ofiary zostały wymienione z imienia i nazwiska (przy Dworcu PKP w Tarnowie). Od 1992 roku członek ZPAP. Od 1998 roku prezentował swoje prace na wielu wystawach zbiorowych.

Od 2007 roku zorganizował kilkadziesiąt wystaw oraz wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej. Zorganizował dwie międzynarodowe konferencje dotyczące roli i kondycji sztuki w przestrzeni publicznej. Stworzył Sieć Współpracy Artystów Europejskich. Jego artystycznym credo jest cytat z Floriana Znanieckiego "Bo przecież opadnie ramię, jeżeli nie wzmocni się dusza…".

"O twórczości Światosława Karwata można pisać w wielu różnych kontekstach. Od jakiejkolwiek jego aktywności by jednak nie zacząć, nie da się ominąć fundamentalnego w tym przypadku słowa: temperament.(…) Charakterologiczny kontekst osobowości, wpływający na relacje społeczne, określa go jako artystę reagującego także na lokalne wydarzenia, artystę związanego z dynamiką tego miejsca, wywodzącego swoją sztukę z codziennego życia w sposób spontaniczny, często niezaplanowany, można powiedzieć incydentalny... incydent za incydentem, którego zapalnikiem może stać się wszystko, od przejęzyczenia w rozmowie po nietypowy napis na kartce powieszonej na szybie w urzędzie, od problemów natury globalnej po drobne zaburzenia w „miejskiej czasoprzestrzeni”.

Janusz Janczy, fragment tekstu „Obiekty incydentalne Światosława Karwata” z katalogu wystawy.

 

Komentarze...