Niezwykła lekcja fizyki - Rekordowy finał „Eksperymentu Łańcuchowego”
access_time 2017-06-06 10:48:00
W Krakowie przeprowadzono dość nietypowy eksperyment. 126 urządzeń działających z wykorzystaniem różnych praw i zjawisk fizycznych udało się połączyć w łańcuch i uruchomić w celu przetransportowanie metalowej kulki. To była bardzo widowiskowa lekcja fizyki.

 „Eksperyment Łańcuchowy” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Uniwersytet Jagielloński, którego celem jest pokazanie, że fizyka to nie tylko skomplikowane wzory i definicje. Zadaniem uczestników było skonstruowanie urządzeń, które przy wykorzystaniu różnych praw fizyki, przetransportują metalową kulkę. Podczas wielkiego finału, który odbył się w Krakowie, wszystkie urządzenia zostały połączone w łańcuch, a konstruktorzy wyjaśniali skomplikowane zjawiska fizyczne wykorzystane do poruszenia metalowej kulki.

- Przekładnie, równie pochyłe, windy, tłoki, magnesy, mikroprocesory – trudno wyliczyć wszystkie pomysły na poruszenie kulki. Uczestnicy jubileuszowej edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” wykazali się niezwykłą kreatywnością przy konstruowaniu urządzeń, ale największy podziw jury wzbudziła wiedza i pasja, z jaką wyjaśniali zastosowane prawa fizyki – mówi Daniel Dziob, koordynator projektu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. - Była to wyjątkowa lekcja, mówiąca o tym, że fizyka towarzyszy nam na co dzień i jest naprawdę ciekawa – dodaje Dziob.

W związku z rekordową liczbą drużyn organizatorzy zdecydowali się przyznać aż 17 wyróżnień i 16 nagród głównych w pięciu kategoriach. W kategorii „Szkoły podstawowe i przedszkola” najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, którzy zbudowali maszynę „Wszystkie śmieci ze szkolnej piwnicy”, Szkoły Podstawowej nr 2 z Rabki-Zdrój (urządzenie „Góralska siła”) oraz Prywatnego Przedszkola „Dorotka” z Oddziałami Integracyjnymi z Krakowa (RoFiMax). W kategorii „Szkoły średnie i studenci” nagrodzono Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie („MIG v.1”), Liceum Ogólnokształcące w Środzie Wielkopolskiej („Plac budowy”) oraz studentów krakowskiej AGH („Elelektroroller 3.1”). Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści, wśród których największą kreatywnością wykazali się uczniowie Zespołu Szkół Filomata z Gliwic („Krótka historia kulki”), Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle („Generator efektu kulki”), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy („H2O”) oraz drużyna mieszana „Naukowy zawrót głowy” ze Stalowej Woli („Fizyka w świecie klocków lego”). W kategorii „rodzinnej” jury zachwyciło urządzenie „Farma Wiatrowa” wykonane przez drużynę z Raciborza, „Starwars kulka mocy” rodziny z Mysłowic oraz „Z widokiem na Kraków” rodziny z Rosji, mieszkającej obecnie w Krakowie. Nagrodę publiczności otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie („Park Rozrywki”), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu („ForSzpan”) oraz Gimnazjum w Libuszy („Park Rozrywki”).   

Komentarze...