Kolejne próby oszustwa mieszkańców Tarnowa
access_time 2017-05-22 08:15:00
W ciągu ostatnich kilku dni w Tarnowie w domach mieszkańców znowu rozdzwoniły się telefony stacjonarne. Po raz kolejny oszuści usiłowali ukraść pieniądze. Tym razem jednak mieszkańcy wykazali się czujnością i nie dali się przestępcom, a próbę oszustwa zgłosili tarnowskim policjantom.

Oszuści w dalszym ciągu wykorzystują wszelkie dostępne sposoby aby wyciągnąć z naszych kieszeni oszczędności. Po kilku miesiącach przerwy ponownie zadzwoniły telefony stacjonarne tym razem w Tarnowie. W słuchawce głos podający się za policjanta tarnowskiej komendy Adriana Nowaka. Mężczyzna opowiadał, że na terenie Tarnowa działa szajka hakerów, którzy mogą dokonać kradzieży oszczędności z rachunków bankowych, zaciągnąć na rachunek kredyt lub pożyczkę. Dla uwiarygodnienia prosi o potwierdzenie swoich danych u dyżurnego komendy. Po odłożeniu słuchawki i wyborze numeru alarmowego 997 w słuchawce słyszymy innego mężczyznę, który zapewnia nas, że rozmawialiśmy wcześniej z policjantem wykonującym czynności służbowe. Następnie po kilku minutach ponownie dzwoni Adrian Nowak i namawia do zabezpieczenia swoich oszczędności. W ten sposób mężczyźni próbowali oszukać 16 seniorów naszego miasta w wieku od 60 do 90 lat.

Złodzieje wyszukują zawsze osoby starsze, które są ufne i gotowe nieść pomoc. Na szczęście i tym razem tarnowianie nie dali się oszustom. Właściwa ich postawa pozwoliła przede wszystkim na uniknięcie przykrych konsekwencji utraty niejednokrotnie oszczędności całego życia.

W związku z kolejnymi sygnałami o oszustach, tarnowscy policjanci APELUJĄ do mieszkańców Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego aby nie dać się oszukać. Poinformujmy nasze babcie o narzędziach jakie wykorzystują i sposobach jakimi się posługują aktualnie sprawcy.

PAMIĘTAJMY policjanci NIGDY nie dzwonią w celu odebrania, przekazania pieniędzy. Jeżeli następuje kontakt telefoniczny to tylko w celu umówienia się na wykonanie czynności (przesłuchania, rozpytania) bądź przekazania informacji od osoby zatrzymanej jeżeli ta wskaże osobę jaką trzeba powiadomić.

Jeżeli ktoś do nas zadzwoni i próbuje wyłudzić jakąkolwiek kwotę pieniędzy proszę o kontakt z dyżurnym jednostki Policji pod numer 997 lub 112. Jeżeli nie wiemy jak się zachować poinformujmy o całej sytuacji swoją rodzinę, najbliższych, sąsiadów, znajomych zanim podejmiemy kroki wypłaty lub przekazania swoich oszczędności oszustom. Odwlekajmy w czasie decyzję aby była możliwość konsultacji z osobami nam bliskimi.

Sprawę usiłowania oszustw prowadzi aktualnie Wydział do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Komentarze...