„Wyspa Wilkonia” na Rynku w Tarnowie
access_time 2017-04-13 06:59:00
Przyjazna dla dzieci i rodziców, zachęcająca do spędzania wolnego czasu, bezpieczna, zielona, łącząca użyteczność z walorami artystycznymi – taka będzie „Wyspa Wilkonia”, nowa przestrzeń na tarnowskim Rynku. Pomysł zapowiada się doskonale. Poczekajmy zatem na realizację.

„Wyspa Wilkonia” to odpowiedź na potrzeby i postulaty, zgłaszane przez mieszkańców miasta i przedsiębiorców, pracujących na tarnowskiej Starówce, którzy zwracali uwagę na brak w zabytkowym centrum Tarnowa placów zabaw i miejsc, w których wolny czas mogliby spędzić rodzice z dziećmi.

Nowa przestrzeń w maju powstanie przy tarnowskim Ratuszu i będzie łączyć funkcje rozrywkowe i kulturalne. Znajdą się na niej wielofunkcyjne podesty z elementami placu zabaw, młode drzewka i rzeźby zwierząt wybitnego artysty, Józefa Wilkonia.

- Cieszę się, że tworząc nową, przyjazną i piękną przestrzeń na Rynku, odpowiadamy na oczekiwania mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych i ich rodziców, którzy potrzebują miejsca do bezpiecznych zabaw i spotkań. Wypełniamy w ten sposób na tyle, na ile to możliwe lukę, jaką w krajobrazie Starówki tworzy niedobór zieleni i placów zabaw – podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Rzeźby Józefa Wilkonia dotrą na „Wyspę” przed Dniami Miasta Tarnowa. Będą kontynuacją wystawy „Józef Wilkoń. Powrót do Tarnowa”, którą tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych prezentowało w wakacje 2013 roku. Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor BWA i koordynator projektu „Wyspy Wilkonia”, podkreśla, że wystawa zachwyciła nie tylko znawców sztuki, ale również tarnowian i turystów, którzy na „zwierzaki Pana Wilkonia” trafiali przypadkiem.

„Wyspa Wilkonia” będzie unikatem, żadne miasto nie ma rzeźb artysty, eksponowanych w przestrzeni publicznej, choć wiele zabiega. Józef Wilkoń zdecydował się zrealizować zwierzęta dla Tarnowa z uwagi na jego sympatię i sentyment dla naszego miasta.

Twórczość artysty przybliży wystawa, również ulokowana na Rynku, przed wejściem do Tarnowskiego Centrum Informacji, a na Starówce, w zaskakujących lokalizacjach pojawią się „Wilkoniki” – mniejsze rzeźby, których odszukiwanie będzie zachęcało do zwiedzania ciekawych miejsc. Artysta podkreśla swoje związki z Tarnowem.

Jego ojciec, delegat Rządu Londyńskiego na okręg tarnowski w czasie okupacji organizował w Tarnowie ruch oporu. - W Tarnowie w latach 70. dziewczyny ze Spółdzielni im. Wyspiańskiego na rogu Polnej i Krupniczej utkały najpiękniejszy gobelin, według mojego projektu „Zaczarowana dorożka”. Macie najpiękniejszy ceglany renesansowy Ratusz w Polsce. Mam nadzieję i życzenie, że zwierzaki, które przygotowuję zaaklimatyzują się w Tarnowie – mówi Józef Wilkoń.

„Wyspa Wilkonia” dedykowana jest wszystkim mieszkańcom Tarnowa oraz turystom. Jeżeli pokładane w niej oczekiwania się spełnią – po remoncie Rynku wróci na jego płytę na stałe.

Komentarze...